Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başkan Biden Kritik FED Görevi için Michael Barr’ı Seçti

ABD Başkanı Joe Biden, Michael Barr’ı FED’in baş bankacılık denetçisi olarak atamayı planladığını açıkladı. Kritik FED pozisyonu için beklentiler aşağıda;
Başkan Biden Kritik FED Görevi için Michael Barr’ı Seçti
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden’ın kritik FED pozisyonu için potansiyel adayı belli oldu. Bugün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, Michael Barr’ın FED’in büyük bankalardan sorumlu en üst düzenleyicisi görevine getirilmesi için niyetini belli etti.

Ancak ABD’nin en önemli finansal düzenleyici noktalarından biri olan pozisyonun, doldurulması özellikle zor bir pozisyon olduğu önceki adayın karşılaştığı tepkilerle kanıtlandı. Uzmanlar, Barr’ın onaylanması için ihtimalleri değerlendirdi.

Başkan Biden’ın FED için 5. Adayı Belli Oldu

Biden, bugün Michael Barr’ı FED’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak aday gösterme niyetimi ilan etti. Biden açıklamada Barr için; “ülke genelinde ekonomimiz ve ailelerimiz için kritik bir zamanda bu önemli pozisyon için gerekli uzmanlığa ve deneyime sahip” ifadelerini kullandı.

Biden, yükselen fiyatların ve enflasyonun ailelerin bütçelerini zorladığının farkında olduğunu söyleyerek kendisinin yanında FED’in enflasyonla mücadelede kritik rol oynadığını aktardı.

Ve Barr’ın Senato’nun düşündüğü Federal Rezerv için diğer adaylarına katılarak güçlü bir Başkan Yardımcısı Denetimi yapacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Barr kariyerini tüketicileri koruyarak geçirdiğini belirten ABD Başkanı, aynı zamanda adayının siyasi yelpazenin her yerinden güçlü bir desteğe sahip ve Senato tarafından iki taraflı bir temelde onaylandığını ekledi.

Barr’ın adaylığını hızla ilerletmek için çalışacağını ve Senato’yu, şu anda bir oylama bekleyen Guvernörler Kurulu için dört üstün nitelikli adayı (Jerome Powell, Lael Brainard, Philip Jefferson ve Lisa Cook) hızla onaylamaya çağırdıklarını kaydetti.

Barr, Obama yönetiminde ABD Hazine Bakanlığı’nın finansal kurumlardan sorumlu sekreter yardımcısı olarak görev yaptı ve 2008 krizi sonrası finansal sistemde değişiklikler yapan Dodd-Frank Yasası’nın önemli bir mimarı olarak ün saldı. Ayrıca Beyaz Saray’da Ulusal Ekonomik Konsey’de görev yaptı.

Kritik FED Görevinin Olası Sahibine İlişkin Yorumlar

Biden, Ocak ayında Fed’in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine Sarah Bloom Raskin’i aday gösterdiğini duyurmuştu.

Biden’ın ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu`na aday gösterdiği ve Fed`in bankacılık sektörünün gözetim, denetiminden sorumlu ismi olması öngörülen Sarah Bloom Raskin, Senato onayını alamadı.

Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle karşılaşan Raskin, Biden’ın Fed’de boş bulunan görevlere aday gösterdiği 5 isimden en tartışmalısı olmuştu. New York Times konuyla ilgili haberinde Barr’ın da yaygın destek sağlama konusunda zorluklarla karşılaşabileceğini yazdı.

Obama yönetimi sırasında Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Barr’ın 2008 mali krizinden sonra mali düzenlemeyi yenileyen Dodd-Frank Yasası’nın oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı anımsatıldı. Ancak bazıları onun, yasayla ilgili büyük bankalar için özellikle katı önlemlere karşı olduğunu söyledi.

Araştırma ve danışmanlık firması Capital Alpha’dan Ian Katz, Barr’ın teyit şansını yüzde 60 olarak belirledi. Katz, Beyaz Saray’ın resmi duyurusundan önceki bir açıklamasında “Barr, birçok kişi tarafından Sarah Bloom Raskin’den daha ılımlı görülüyor” dedi. Sonuçta Barr, Biden’ın merkez bankasının beş açık pozisyonu için aday listesini tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.