Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başbakanlık için Adı Geçen Boris Johnson İngiltere’ye Döndü

Liz Truss’un istifasının ardından koltuk için adı geçen isimlerden Boris Johnson, İngiltere’ye uçtu. Detaylar geliyor...
Başbakanlık için Adı Geçen Boris Johnson İngiltere’ye Döndü
HABER GİRİŞ

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson, istifa etmesinden haftalar sonra ikinci kez koltuğa oturabilir. Liz Truss’un istifasının ardından adı geçen isimler arasında yer alan Johnson’un, İngiltere’ye uçtuğu bildirildi. Bazı çevrelerce Boris Johnson’un geri dönüşünün ülkede siyasi kaos yaratacağı iddia ediliyor.

Sadece altı hafta iktidarda kaldıktan sonra Perşembe günü dramatik bir şekilde istifa eden Başbakan Liz Truss’un yerini alacak potansiyel adaylar, Pazartesi günkü son tarihten önce liderlik yarışmasına girmek için yeterli adaylığı güvence altına almak için lobicilik faaliyetleri yürütüyor.

Truss istifa ettiğinde Karayipler’de tatilde olan ve eski işi için bir teklif hakkında kamuoyuna hiçbir şey söylemeyen Johnson, Muhafazakar milletvekillerinin desteğini alıyor. Bununla beraber adaylık için 100 milletvekilinin imzası gerekiyor.

Johnson Adaylığa İstekli

Ticaret bakanı James Duddridge, Johnson’ın kendisine hazır olduğunu söylediğini bildirdi. Diğer yandan Johnson’uın İngiltere’ye giden uçaktaki bazı yolcular tarafından yuhalandığı iddia edildi.

Eski savunma bakanı Penny Mordaunt, Muhafazakar Parti’nin bir sonraki lideri olmak için aday olma niyetini ilan eden ilk aday oldu. Johnson ve eski maliye bakanı Rishi Sunak, başbakanlık için en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Johnson’ın hükümete geri dönmesi olasılığı, altı yıl içinde dört başbakanın görevden alınmasının ardından bölünmüş olan Muhafazakar Parti’deki birçok kişi için kutuplaştırıcı konulardan biri. Bazı Muhafazakar milletvekillerine göre Johnson, yalnızca ünüyle değil, aynı zamanda enerjik iyimserliğiyle de ülke çapında oy topluyor.

Muhafazakar milletvekili Andrew Stephenson, Johnson’ın Brexit’i teslim eden denenmiş ve test edilmiş bir başbakan olduğunu, hızlı bir COVID-19 aşısı sunumuyla övünebildiğini ve Ukrayna’nın en sesli destekçileri arasında olduğunu söyledi.

Bir diğer milletvekili Andrew Bridgen ise Johnson’un dönerse meclis grubundan istifa etmeyi düşüneceğini söyledi. Johnson yönetimindeki bir dışişleri bakanı olan Dominic Raab, yeniden adaylık halinde partisinin oy kaybedebileceğini belirtti.

Boris Johnson gerekli sayıda imza toplayabilirse, Temmuz ayında maliye bakanlığı görevinden ayrılan Sunak ile büyük olasılıkla mücadele edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın