Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların Faiz Kârı 708 Milyar Liranın Üzerine Çıktı

Merkez Bankası’nın faiz kararında yaptığı u dönüşünün bankacılık sektörüne yansımalarının ne olacağı sorusu merak yaratırken, sektörün kârının uçuşa geçtiği görüldü.
Bankaların Faiz Kârı 708 Milyar Liranın Üzerine Çıktı
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın geçen ay ilk faiz artırım kararını alması ve sonraki aylarda da faizde artış sinyalinin gelmesinin ardından dikkatler bankacılık sektörüne çekildi. Ekonomi yönetimi, sektörün direnç kaynağının sağlam olduğunu savunurken, veriler bankaların faizden sağladığı getiriyi ortaya koydu.

Bankaların kâr artışını köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Naki Bakır, sektörün toplam aktiflerinin yılın ilk beş ayında yüzde 17,4 oranında artış gösterdiğini yazdı.

Buna göre bankacılık sektörünün toplam aktifleri net 2,5 trilyon lira yükselerek 16,8 trilyona çıktı.

Faiz/Kâr Payı Gelirinde Yıllık Yüzde 68,4’lük Artış Var

Merkez Bankası politika faizinde son raddeye kadar ‘nas’ ısrarını sürdürürken, tüketicilere verdiği kredilerde faizi yukarıda tutan bankaların toplam faiz geliri ise yüzde 68,4 arttı.

Bankalar Ocak-Mayıs 2023 döneminde toplam 708,7 milyar liralık faiz/kâr payı gelirini hanesine yazdı.

GCM Yatırım Banner

Bankaların toplam faiz/kâr payı gelirinde yıllık bazda yüzde 68,4’lük artış yaşandı.

Söz konusu dönemde sektörün vergi sonrası toplam net dönem kârı yıllık bazda yüzde 44,1 oranındaki artışla 190,3 milyar lira seviyesinde kayda geçti.

En Az Kârı Kamu Bankaları Elde Etti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre yerli özel bankalar Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 77 milyar kâr elde etti.

Söz konusu dönemde yabancı bankaların kârı 71,2 milyar, kamu bankalarınınki ise 42,1 milyar lira oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın