Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalardan Nebati’ye Uyarı: Risk Yaratılıyor

Bakan Nebati’nin banka genel müdürleriyle yaptığı toplantıda dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Ekonomi kararlarının yarattığı ortam ve sonuçlar açıklandı.
Bankalardan Nebati’ye Uyarı: Risk Yaratılıyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dün banka genel müdürleriyle yaptığı görüşmenin detayları paylaşıldı. Toplantıya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’ın katıldığı ancak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dahil olmadığı açıklandı.

Dünya’nın konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre bankalara getirilen menkul kıymet tutma zorunluluğunun ciddi rahatsızlık yarattığı görüldü.

Konuya ilişkin banka genel müdürleri, bu zorunluluk nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını Bakan Nebati’ye iletti. Bakana yapılan uyarılarda, menkul kıymet tutma zorunluluğunun sistemik risk yarattığının altı çizildi.

Yüksek Enflasyon Ortamında Düşük Faizli Kredi Risk Yaratır

Toplantıda görüşülen konu başlıklarında, enflasyonist baskı ortamında sıfır faiz politikasıyla verilen kredilerin yaratacağı risk durumuna da dikkat çekildi.

Buna göre düşük faizli Hazine kağıtlarını bilançoda tutmanın kritik bir durum yarattığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonla büyüme hedefinde döviz kurunu baskılama ve sıfır faiz uygulama temelinde ilerleyen ekonomi politikasının sürdürülebilirliği sorgulandı. Bu sürecin belirsizliği yinelendi.

KKM Tercih Edilen Enstrümanlar Arasında Değil

Toplantıda KKM detayı dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ısrarcı olduğu politika faizi indirimlerinin TL mevduatta güçlük yarattığı Bakan Nebati’ye iletilen konular arasında yer aldı.

Faizdeki düşüşün Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarını da etkilediği için banka genel müdürlerinin tahminlerine göre yatırımcıların KKM’yi tercih etmeyeceği aktarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati yönetimindeki ekonomi ekibinin hazırladığı KKM seçeneği, döviz kurlarını baskılamak için ortaya atılmıştı.

TL mevduat hesabı sayesinde yatırım yapmak isteyenlerin yabancı cinsinden para talep etmek yerine KKM hesapları üzerinden TL’ye yatırım yapmaları teşvik edilmişti.

20 Aralık 2021 tarihinde döviz kurunun bir gecede baskılandığı anda ilan edilen KKM’nin sonraki günlerde varlığı sorgulanmıştı. KKM’ye verilecek faizin Hazine tarafından karşılanması ve TL’nin değer kaybetmeye devam etmesi çokça soru işareti yaratmıştı.

Gelinen son noktada, doları baskılamak için alınan kararlar amacına tam anlamıyla ulaşamadı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından döviz kuru kayıplarını sildi; TL karşısında değerini artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.