Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankalar ve İlgili Kuruluşların Bağış Sınırlamasına Muafiyet Getirildi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile OHAL bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlarca yapılacak bağış ve yardımlar hakkındaki sınırlamalara muafiyet getirildi.
Bankalar ve İlgili Kuruluşların Bağış Sınırlamasına Muafiyet Getirildi
Yorum

Kahramanmaraş merkezli büyük depremin ardından bölgede yaraların sarılması adına birbir arında bağış ve yardım kampanyaları düzenleniyor. Bu kapsamda finans kurumları da deprem bölgesine bağışlarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile olağanüstü hal kapsamında bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlarca yapılacak bağış ve yardımlar hakkındaki sınırlamalar için muafiyet getirildi. OHAL kapsamında ilgili kuruluşlarca yapılacak bağış ve yardımlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması ve afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlar tarafından olağanüstü hal süresince yapılacak bağış ve yardımlar, mevcut sınırlamaların dışında tutulacak.

Halihazırda yürürlükte olan düzenleme kapsamında, bankalar ve konsolide denetime tabi kuruluşlarca bir mali yılda yapılabilecek bağış miktarı, banka özkaynaklarının binde 4’ünü aşamıyordu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu kuruluşlarca yapılacak bağış ve yardımlar hakkındaki bu sınırlamaya muafiyet getirilmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu