Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Vatandaştan 3 Ayda 136 Milyar TL Komisyon Aldı

Hem düşük hem de yüksek faiz ortamında kazanan taraf bankalar oldu. Yılın ilk çeyreğinde bankaların sadece komisyondan elde ettiği gelir uçuşa geçti.
Bankalar Vatandaştan 3 Ayda 136 Milyar TL Komisyon Aldı
HABER GİRİŞ

Düşük faiz politikasının uygulandığı dönemde kredi musluklarını sonuna kadar açan bankaların önceki dönemlerde yıllık kârları yüzde 400’ü aştıktan sonra değişen ekonomi çehresinde de kazanan taraf aynı oldu. Yüksek faiz ortamında bankaların komisyon gelirleri uçuşa geçti.

Bu yılın ilk çeyreğinde bankaların sadece komisyondan aldığı tutar 136 milyar 165 milyon TL büyüklüğünde oldu.

Yüksek enflasyon ortamında artan kredi kartı işlemlerine, yükselen faizler de eklendiğinde bankaların komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 15’in de üzerinde büyüdü.

Sözcü’nün haberine göre bankacılık sektöründe ücret ve komisyon gelirleri geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 178 arttı.

Kamu mevduat bankalarının net ücret ve komisyon geliri bu yılın ilk çeyreğinde, yıllık yüzde 153,9 artarak 38 milyar 83 milyon TL’ye çıktı. Yerli özel bankalarda ise bu tutar yıllık 195 artışla 52 milyar 682 milyon TL oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.