Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar için Risk Geçmiş Değil: Fitch Raporu Neye İşaret Ediyor?

Yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler Türk bankalarının direnç noktalarını denemeye devam ederken Fitch Ratings’ten dikkat çeken bir rapor geldi. Detaylar haberde;
Bankalar için Risk Geçmiş Değil: Fitch Raporu Neye İşaret Ediyor?
YAYINLANMA ZAMANI

Bir ayda iki seçim gören ve ekonomi politikalarında 180 derecelik dönüşüme şahit olan Türk bankacılık sektörünün risklerden etkilenme potansiyeline ilişkin değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının kısa vadeli borçlarının yüksek seyretmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Fitch’in son raporunda, Türkiye’de bankacılık sektörünün yeniden finansman risklerinin ortadan kalkmadığı belirtildi.

Bankaların toplam dış borcunun bu yılın ilk yarısında 126 milyar dolara çıktığına atıf yapılarak, benzer şekilde kısa vadeli dış borcun da yüksek seviyede kalmaya devam ettiği söylendi.

Rapora göre yeni ekonomi politikalarının ne kadar süreceğine ilişkin belirsizlik söz konusu olduğundan, uzun vadeli ihraçların ikincisinin payı cılız bir düşüş gösterecek.

Ancak raporda pozitif bir tablo da çizildi. Buna göre sektörün toplam yabancı para likiditesi azalsa da bankaların kısa vadeli yabancı borç ödeme kabiliyeti yabancı para mevduat çıkışını karşılamaya yeterli durumda.

GCM Yatırım Banner

KKM’deki Çıkışlara Rağmen Sistemdeki Para Hala Devasa Boyutta

Raporda, döviz kurlarındaki oynaklığa müdahalesiyle meşhur Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zayıf kalan rezervlerine değinildi.

Döviz tarafına akan para trafiğine alternatif yol olarak geliştirilen kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden ise çıkışlar 2 ayı geçen zamanda sürse de hesaplarda biriken tutarın hala yüksek olduğu çıkarımı yapıldı.

Raporda, “Yabancı para mevduatlar ve döviz korumalı mevduatlar, TCMB düzenlemeleri nedeniyle düşüşe geçmiş olmasına rağmen hala oldukça büyük bir seviyededir.

Bunlar, bankaların yabancı para likiditesini test edebilecek, sektör yabancı para likiditesine yönelik potansiyel bir çağrıyı temsil ediyor. Büyüklüğü, lira istikrarına yönelik potansiyel riskler (özellikle döviz talebinin hızla artması ve TCMB’nin döviz rezervlerinin zayıf olması durumunda) göz önüne alındığında, döviz korumalı mevduat mekanizmasının gevşemesinin kademeli olmasını bekliyoruz” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.