Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankacılık Sektörünün Kârı Yüzde 742’ye Çıktı

Bankacılık sektörü kâr rekoru kırmaya devam ediyor. Son açıklanan verilerde sektörün Mayıs ayındaki net kârı yüzde 742 artış gösterdi. Ayrıntılar haberde;
Bankacılık Sektörünün Kârı Yüzde 742’ye Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2022 yılı Mayıs ayına ilişkin Bankacılık Sektörü İnteraktif Aylık Bülteni’ni yayımladı.

Yayımlanan raporda, Türkiye bankacılık sektörünün Mayıs ayı net kârı, yüzde 742 artışla 33,9 milyar liraya çıktı.

Sektörün yılın ilk beş ayında elde ettiği net kâr, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 434,1 oranında artarak, 132,1 milyar liraya yükseldi.

Sektördeki aktif büyüklük ise 11,3 trilyon TL olarak açıklandı. 2021 yıl sonu ile karşılaştırıldığında sektörün aktif toplamı 2,1 trilyon TL artış gösterdi.

Kredi ve Mevduat Oranlarında Artış Kaydedildi

Verilere göre, Mayıs 2022 döneminde 2021 yıl sonuna göre sektörün toplam aktifi yüzde 22,7, krediler toplamı yüzde 24, menkul değerler toplamı yüzde 25,5 oranında artış gösterdi.

Kredilerin takibe dönüşüm oranı yüzde 2,61 olurken; bir önceki yılın aynı döneminde bu oran yüzde 3,69 olarak kaydedilmişti.

Mayıs ayında sermaye yeterlilik oranı yüzde 18, çekirdek sermaye yeterliliği oranı ise yüzde 14 olarak güncellendi. Toplam krediler 6,08 trilyon liraya çıktı.

Bankaların kaynakları içinde, en büyük fon kaynağını oluşturan mevduat, 2021 yıl sonuna göre yüzde 24,1 artışla 6,580 trilyon TL oldu.

BDDK’nın Kasım 2019 verilerinde, Türk bankacılık sektörünün 5 milyar 311 milyon lira net kâr ile tarihin en yüksek Kasım ayı kârına ulaştığı görülmüştü.

Danışmanlık ve vergi hizmetleri sağlayıcısı KPMG tarafından hazırlanan 2020 yılına ilişkin raporda Türk bankacılık sektöründe ilerleme kaydedildiği aktarılmış,  tahmin edilenden daha iyi performans sergilendiği söylenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu