Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılar Yanıtladı: Mevduat Faizlerindeki Artış Sürecek mi?

Mevduat faizleri son dönemde sıkılaşma politikası ile artarken, bankacılar getirilerin daha da artacağını düşünüyor. Detaylar şöyle…
Bankacılar Yanıtladı: Mevduat Faizlerindeki Artış Sürecek mi?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) likiditeyi sıkılaştırmak için ek adımlar atması ve borç verenlerin yıl sonu bilançolarını artırmasıyla Türk bankalarının halihazırda mevduatlara yüzde 45’in üzerinde faiz veriyor. Uzmanlar bu oranların yılın geri kalanında da artmaya devam etmesini bekliyor.

Merkez bankası verileri, 3 aylık lira mevduatlarının ortalama getirisinin 2022 sonundaki yüzde 15,5’ten 10 Kasım itibarıyla yüzde 46’ya yükseldiğini gösteriyor. İş Bankası CEO’su Hakan Aran, 3 aylık mevduat faizinin şu anda bu seviyenin üzerinde olduğunu söyledi.

QNB Finansbank araştırma raporunda, TCMB döviz alımları nedeniyle bankalararası repo piyasasında yeniden likidite fazlası ihtimali olduğuna dikkat çekerek, swap fonlamasının arttığına ve Hazine lirası merkez bankası mevduatlarının azaldığına işaret etti.

QNB raporunda merkez bankasının Perşembe günkü para politikası komitesi toplantısına atıfta bulunarak, “Bunu dengelemek için faiz toplantısında ek likidite önlemleri alınabilir.” ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası’nın mevcut fonlama yapısının sadece 30 milyar lirası lira cinsinden açık piyasa işlemlerinden, geri kalanı ise 1,7 trilyon liralık fonlamanın döviz cinsinden swap işlemlerinden oluşuyor.

GCM Yatırım Banner

TCMB, Mayıs seçimlerinden bu yana bankaların zorunlu karşılıklarını artırarak piyasadan 1 trilyon lira çekti ve bu adımların devam etmesi bekleniyor. Merkez bankasının faiz artırımlarının bir sonucu olarak mevduat faizlerinin de artması bekleniyor. Halihazırda politika faizi Mayıs ayındaki yüzde 8,5 seviyesinden yüzde 35’e kadar çıkarıldı.

TCMB’nin yarın gerçekleştireceği toplantıda, 250 baz puanlık sıkılaştırma ile politika faizini yüzde 37,5 seviyesine çıkarması bekleniyor. ABD’li yatırım bankası JPMorgan’ın analistleri de, son raporunda, merkez bankasının 250 baz puanlık faiz artırımı yapacağı tahminini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.