Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Duyurusuyla Şimşek’i Çıldırtan İsim Ortaya Çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sert tepkisiyle gündeme gelen bir kamu bankasının müşterilere yaptığı duyurudaki kilit isim açıklandı. Detaylar haberde;
Banka Duyurusuyla Şimşek’i Çıldırtan İsim Ortaya Çıktı!
HABER GİRİŞ

Yerel seçim öncesinde büyük bir kamu bankasının müşterilerine yaptığı önemli bir duyurunun Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i deliye çevirdiğine yönelik iddialar son günlerde sıkça konuşuluyordu.

Bankan müşterilerine seçim öncesinde, 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren Bireysel Kredi Kartlarındaki taksit uygulamalarında güncelleme yapılacağını duyurmuştu. Ancak bu duyuru Şimşek tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Bakan Şimşek’in bankanın genel müdürünü arayarak, “Bunu nasıl yaparsınız? Daha henüz resmiyete dökülmemiş ve tam olarak kararlaştırılmamış bir tasarıyı nasıl karar olarak uygulamaya sokarsınız?” şeklinde sert ifadelerle tepki gösterdiği iddia edilmişti.

TV100 yazarı Fuat Uğur bugünkü yazısında Şimşek’i banka müşterilerine attığı mesaj ile çıldırtan kamu bankası genel müdürünün adını açıkladı.

Uğur, “Beştepe, bir sorunumuz var…” başlıklı yazısında “O bankanın Genel Müdürü benim” diyerek Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in kendisini aradığını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Üstünsalih’in sözlerinden olayın nasıl yaşandığına ilişkin bilgileri Fuat Uğur kaleme aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gelen talep doğrultusunda, 1-7 Mart 2024 tarihlerinde toplantı düzenlendiğini kaydetti.

Bu toplantının gündeminin kredi kartı harcamalarındaki artışın kontrol altına alınması, kredi kartı limitlerindeki aşırı artışların kısıtlanması, nakit avans işlemlerinin sınırlanması ve bankaların kredi kartı büyümelerinin düşürülmesi olduğuna işaret etti.

BDDK yetkililerinin endüstri standardı uygulamaların sonlandırılması gerektiğini açıkça belirttiğini dile getiren Üstünsalih, bu talimat doğrultusunda sadece peşin alışverişe taksit ve taksit erteleme gibi uygulamaları düzenli kullanan müşterilere yönelik mesajlar gönderildiğini duyurdu.

Ancak bu kararın banka genel müdürlerini de şaşırttığına dikkat çekilerek, bazı banka yöneticilerinin BDDK’nın talimatının bu kadar kesin ve sorgulanmaz olduğunu düşünerek hareket ettiği vurgulandı.

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, durumu Hazine ve Maliye Bakanı’na izah ettiğini ve kararın BDDK Başkan Yardımcısı tarafından toplantıda alındığını belirttiğini paylaştı.

Buna karşın BDDK başkanının, bu konuda 1 Nisan’dan önce bir paylaşım yapılması gerektiği yönünde bir talimatın olmadığını ifade etti.

Üstünsalih, diğer bankalardan da benzer mesajların gönderildiğini belirterek, kendisine yönelik eleştirilerin sebebini Nisan ve Mayıs aylarındaki genel kurullarla bağlantılı olarak yorumladı. Ancak bu durumun çözüm bulması için acil önlemlerin alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.