Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bank of China: Yuan Potansiyel Finansman Aracı Haline Geliyor

Bank of China genel müdür yardımcısı Liu Lin, yuanın küresel finansman para birimi olarak yükseldiğini belirtti. Detaylar şöyle...
Bank of China: Yuan Potansiyel Finansman Aracı Haline Geliyor

Bank of China’ın üst düzey yöneticisine göre, küresel ihraççılar düşük oranlardan yararlanmak için yuan tahvillerini satmaya giderek daha istekli hale geliyor. Bu durum para birimini potansiyel bir finansman aracı haline getiriyor.

Bank of China yatırım bankacılığı genel müdür yardımcısı Liu Lin, yuan cinsinden tahvillerin yeni yüksek ölçeklere ulaşacağını öne sürdü. Liu, offshore yuan banknotlarının ihracının bu yıl rekor 500 milyar yuana yükseleceğini ve panda tahvillerinin ihracının 2023’te benzer bir hızla genişledikten sonra gelecek yıl yüzde 50 artacağını öne sürdü.

Liu bir röportajda, “Dünyanın dört bir yanındaki kurumlar artık yuan tahvillerini satma konusunda güçlü istekliliklerini ifade ediyor” açıklamasında bulundu. Yuandaki finansman fırsatlarının önemli ölçüde arttığını sözlerine ekledi.

Çin ve diğer büyük ekonomilerin para politikaları farklılaştıkça yuan tahvillerinin maliyeti düşmeye devam ediyor. Gösterge 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi, 2006’dan bu yana benzer bir Hazine tahvili ile karşılaştırıldığında en büyük indirime sahip.

Bu durum, denizaşırı şirketlerin bu yıl Çin’in iç piyasasında 2016 rekorunun yüzde 5’inden daha az bir oranla 124 milyar yuan tahvil satmasına neden oldu ve para biriminin Japon yenine düşük maliyetli bir alternatif olacağı yönündeki tartışmaları beraberinde getirdi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Bu yıl şimdiye kadar offshore yuan tahvil satışları yıllık rekor kırarak 440 milyar yuan’a ulaştı. Liu, yabancı ihraççıların karadaki tahvilleri satmaya devam ettiği bir dönemde, daha fazla yabancı ihraççının uluslararası yatırımcıların iç piyasaya çekilmesine de yardımcı olabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%