Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bank of America’ya Milyon Dolarlık Ceza

CFPB tarafından yapılan açıklamada Bank of America'nın, haksız ücretler sebebiyle 250 milyon dolar ödeyeceği kaydedildi. İşlte detaylar;
Bank of America’ya Milyon Dolarlık Ceza
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Tüketici Finansal Koruma Bürosu’ndan (CFPB) tarafından yapılan açıklamayla ABD’nin en büyük ikinci bankası Bank of America’nın para cezası aldığı bildirildi. Bankanın yasa dışı ücretler almak, kredi kartı ödüllerini alıkoymak ve sahte hesaplar açmak suçlamaları sebebiyle 250 milyon dolar ödeyeceği duyuruldu.

CFPB tarafından Bank of America’ya, hesaplarında yetersiz bakiye bulunan müşterilere uygulanan ücretleri ikiye katlaması ve kredi vermeyi taahhüt ettiği ödül ikramiyelerine alıkoyması suçlamalarıyla müşterilerine 100 milyon dolardan fazla ödeme talimatı verdiği kaydedildi.

Söz konusu suçlamalara ek olarak Bank of America’nın kart müşterilerinin hassas kişisel bilgilerini müşterinin bilgisi veya yetkisi olmadan hesap açmak için kötüye kullandığı belirtildi.

Bank of America CFPB’ye 90 Milyon Dolar Ödeyecek

Para Birimi Denetleme Ofisi’nin (OCC) de bankanın ücretlerdeki çift dip yapmasının yasa dışı olduğunu tespit ettiği ve Bank of America’nın OCC’ye ise 60 milyon dolar ceza ödeyeceği paylaşıldı. Bank of Amerika CFPB’ye ise 90 milyon dolar ceza ödeyecek.

CFPB Direktörü Rohit Chopra konuya ilişkin yorumda bulunarak, “Bank of America, kredi kartı ödüllerini haksız yere alıkoydu, ücretleri ikiye katladı ve izinsiz hesap açtı. Bu uygulamalar yasa dışıdır ve müşteri güvenini zedeler. CFPB, bankacılık sistemi genelinde bu uygulamalara son verecek.” dedi.

GCM Yatırım Banner

68 milyon kişi ve küçük işletme müşterilerine hizmet veren küresel bir banka olan Bank of America, ABD’de tüketici finansal hizmetlerinde en geniş kapsamlardan birine sahip.

Bank of America 31 Mart 2023 itibarıyla 2,4 trilyon dolarlık konsolide varlık ve 1,9 trilyon dolarlık yurt içi mevduatı bildirmişti. Açıklamada söz konusu rakamların bankayı ABD’de en büyük ikinci banka yaptığına işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.