Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bangladeş’ten Tek Çin Politikasına Destek!

Bangladeş Dışişleri Bakanı, Çin’e verdiği desteği dile getirdi. İki ülke bir takım anlaşmalar imzaladı. Habere dair detaylar;
Bangladeş’ten Tek Çin Politikasına Destek!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bugün Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen ile Dakka’da görüşme yaptığı ve anlaşmalar imzaladığı duyuruldu.

Yi, Momen’in Tayvan sorununa ilişkin Tek Çin ilkesine verdiği kesin desteği yinelemesine övgüde bulundu.

Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen, Çin’in çok sayıda gelişmekte olan ülke ile çalışmaya istekli olduğuna değindi.

Momen, Bangladeş’in Tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirterek, Tayvan’ın Çin’in toprağı olduğuna inandığını söyledi.

Çin’in temel çıkarlarını büyük endişe ile korumayı desteklediğini ileten Momen, dünyanın ülkenin gücüne ve sesine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Bazı gelişmekte olan ülkelerin gelişip büyümesinin istenmediğini ve engeller yaratmak için mümkün olan her şeyin yapıldığını vurguladı.

Bangladeş: Çin’in Yanında Dimdik Duracağız!

Momen konuşmasında, “Bangladeş, Çin’in yanında dimdik duracak.” diyerek desteğini yineledi.

Bölücülüğün kontrol altına alınması gerektiğini, aksi takdirde tüm dünya için bunun bir felaket olacağını söyleyen Momen endişesini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre iki taraf ekonomik, endüstriyel parkları ve altyapıyı güçlendirme konusunda anlaştı.

İkili anlaşmada kültürel değişim, yerel para birimi uzlaşmasını genişletmek, 5G ve iki ülkenin iş birliğinin devam edeceği yer aldı.

Bakanlık bu konulara ek olarak iki ülkenin temiz enerji ile uluslararası ilişkilerde yakın iletişim ve koordinasyonu sürdürmeye devam edeceğinin bilgisini verdi.

Bakan Wang ise konuşmasında Çin’in sıfır tarife uygulamasını açıkladı. İhraç edilen ürünlerin yüzde 98’ine 1 Eylül’den itibaren sıfır tarife politikasının uygulanacağını duyurdu.

Ek olarak bakan, Bangladeş’in Çin’e daha avantajlı ürünler ihraç etmesinin memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu