Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bangladeş Akaryakıt Fiyatlarını Yüzde 50 Artırdı!

Küresel çapta etkili olan akaryakıt fiyatlarındaki artış Güney Asya Ülkesi Bangladeş'i de vurdu. İşte detaylar...
Bangladeş Akaryakıt Fiyatlarını Yüzde 50 Artırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerji fiyatlarındaki yükseliş ülkeleri etkilemeye devam ediyor. Bu durumdan dolayı birçok ülke akaryakıt fiyatlarını yükseltirken en son artış Bangladeş’ten geldi.

Güney Asya ülkesi akaryakıt fiyatlarına yüzde 50 zam yaptı.

Güç, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Benzin fiyatında yüzde 51,2’lik artış gerçekleştiğini belirtti. Litre başına 95 oktan benzinin yüzde 51,7 artırılarak 135 Bangladeş takası olduğu bildirildi.

Dizel ve gazyağı fiyatları yüzde 42,5 oranında yükseliş kaydetti. Bangladeş Petrol Şirketi’nin ilk 6 ayda petrol satışlarında 8 milyar takadan fazla zarara uğradığı ifade edildi.

Küresel piyasa koşullarına bakıldığında yakıt fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Hükümetin Bu Hareketi Yaralara Tuz Basmaktır

Güç, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Nasrul Hamid, yeni fiyatların herkes için kabul edilebilir olmayacağını fakat başka seçeneğin olmadığını ve insanların sabırlı olması gerektiğini vurguladı.

Küresel çapta fiyatların düşmesi durumunda akaryakıt fiyatlarının tekrar düzenleneceğini söyledi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme de Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) Genel Sekreteri Mirza Fakhrul İslam Alamgir’den geldi. Hükümetin bu hareketini yaralara tuz basmak olarak nitelendirdi ve yapılan artışın ekonomi üzerinde korkunç bir etkisi olacağını aktardı.

Güney Asya Ülkesi IMF’den 4,5 Milyar Dolarlık Kredi İstedi

İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili bu kadar sert bir zammı hayal etmediğini belirtti.

Yetkili, Bangladeş’in geçen haftalarda Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) kredi istemesine dair açıklama yaptı.

Hükümetin IMF kredisi almak için ön şartı yerine getirip getirmediğini bilmediğini söyledi.

Bu açıklamanın öncesinde Bangladeş, ekonomi üzerinde artan baskıyla başka çıkmak için IMF’ye 4,5 milyar dolarlık kredi başvurusu yapmıştı. Ülkenin 2021-2022 mali yılında cari açığı 17,2 milyar dolara ulaşmıştı.

İki ana dolar kaynağı olan havale ve ihracatta artışların olmamasından dolayı döviz rezervleri istenmeyen bir hızla tükenmeye başlamıştı. Hükümet en son Kasım ayında motorin ve gazyağı fiyatlarını yüzde 23 artırarak nakliye ücretlerinde yaklaşık yüzde 30’luk bir artışa neden olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.