Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Baltık Kuru Yük Endeksi 2 Haftanın En Düşüğüne İndi

Baltık Kuru Yük Endeksi, 1500 puanın altına inerek uluslararası deniz ticaretindeki daralmanın hızlandığını gösterdi.
Baltık Kuru Yük Endeksi 2 Haftanın En Düşüğüne İndi
HABER GİRİŞ

Londra merkezli Baltic Exchange tarafından günlük olarak rapor edilen ve ana hammaddelerin deniz yoluyla taşınmasına dair verileri gösteren Baltık Kuru Yük Endeksi düşüşünü sürdürüyor. Son dönemde Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere yaşanan birçok sorun, küresel deniz ticaretini sekteye uğrattı.

Kuru yük taşımacılığı navlun fiyatları gibi farklı parametrelerle küresel deniz ticaretinin yoğunluğunu gösteren Baltık Kuru Yük Endeksi de bu sorunlar nedeniyle yeniden düşüşe geçerek 1500 puanın altına indi.

Baltık Kuru Yük Endeksi Yüzde 5 Geriledi

Baltık Kuru Yük Endeksi Yüzde 5 Geriledi
Kaynak: Trading Economics

Gün içinde yüzde 4,63 oranında düşüş gösteren endeks, 1463 puana inerek 13 Eylül sonrasındaki en düşük seviyeyi kaydetti.

18 Ekim’de kaleme aldığım haberimde 1843 puanda seyreden endeks, bu seviyeden sonra kademeli bir düşüş sergiledi. Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez ise yine başarılı bir öngörüde bulunarak, önümüzdeki günlerde 1500’lerin altına ineceğini söylemişti.

Ekim ayının başında 2.000 puanın üzerinde hesaplanıyordu. 2021 yılının aynı ayında ise 5.650 puana kadar tırmanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Endeksteki düşüş küresel ticaretteki daralmayı ifade ettiği için yakından takip ediliyor. Merkez bankalarının sıkı para politikalarının küresel resesyon endişelerini alevlendirdiği bir ortamda, bu tür kritik göstergeler de korkuların ne denli haklı olduğunu gösteriyor.

Kuru yük taşımacılığında talebin yüksek olması hammadde ticaretinin de yüksek olduğu anlamına geliyor. Bu da ekonomide çarkların sağlıklı bir şekilde dönmesi olarak yorumlanıyor. Aksi durumda ise dünya genelinde hammadde ile birlikte ticari faaliyetlerin zayıfladığı anlamı çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.