Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Baltık Kuru Yük Endeksi Küresel Ticaretteki Daralmayı Gösteriyor

Yüksek enflasyonla mücadele, üretimi ve uluslararası ticaret hacmini baskılıyor. Mahfi Eğilmez küresel ticarete dair beklentilerini paylaştı.
Baltık Kuru Yük Endeksi Küresel Ticaretteki Daralmayı Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, bugün kaleme aldığı yazıda Baltık Kuru Yük Endeksi ve küresel ticaret hacmindeki güncel durumu değerlendirdi. Covid-19 pandemisinin etkileri ve yüksek enflasyona dikkat çeken Eğilmez, uluslararası ticaret hacminin tüm dünyada üretimin gerilemesine bağlı olarak daraldığını ifade etti.

Küresel sistemin her yerden yükselen enflasyon baskısı altında olduğunu belirten ekonomist, “On üç yıldan beri enflasyona neden olmaksızın yönetilen parasal genişleme, sonunda uzun zamandır unutulmuş olan enflasyon olgusunun yeniden ortaya çıkmasına yol açtı.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yükselen enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarının devreye girdiğini, bundan sonraki süreçte yatırımların azalacağı ve büyümenin hız keseceği bir dönem yaşanacağını sözlerine ekledi.

Sıkı para politikalarının bütün dünyada talebi azalttığını söyleyen Eğilmez, aynı anda arzda artış yapılamayacağı için de üretimin düşeceğine dikkat çekti. Bu gelişmeler doğrultusunda küresel ticaret hacminin azalacağını belirterek güncel verilere dikkat çekti.

Küresel Ticaret Hacmindeki Daralma Devam Edecek

Küresel Ticaret Hacmindeki Daralma Devam Edecek
Kaynak: Bloomberg HT

Uluslararası Yatırım Fonu (IMF) verilerini paylaşan Eğilmez, uluslararası ticaret hacminin 2014 – 2021 yılları arasında yüzde 2,8’e gerilediğini, salgın sonrasındaki toparlanmanın etkisiyle geçen yıl yüzde 10,4’e yükseldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl yeniden yüzde 4,3’e gerileyen hacmin, 2023 yılında yüzde 2,5’e düşmesini öngördüklerini açıkladı. Uluslararası ticaretteki gerilemeyi görmek için ise Baltık Kuru Yük Endeksi’nin izlenmesi gerektiğini belirtti.

600’den fazla şirketin, 26 rota üzerinden aldığı taşıma işlemlerinin ücretlerinin ağırlıklandırmasıyla hesaplanan endeks, şu anda 1843 puan seviyelerinde.

Küresel deniz ticaretinin yoğunluğunu ve hangi düzeyde seyrettiğini gösteren Baltık Kuru Yük Endeksi, 2021 yılının Ekim ayında 5.650 puana kadar çıktı. Bu seviyeden sonra keskin bir düşüş göstererek, geçtiğimiz Ağustos ayında 965’e kadar indi.

Mahfi Eğilmez, güncel durumda 1800’lerin üzerine çıksa bile önümüzdeki dönemde 1500 altına inme olasılığına dikkat çekerek, uluslararası ekonomik sıkıntıların artacağını öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.