Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Balon Balığı Avcılığına Tarım Bakanlığı Desteği Artırdı

Bakanlık balon balığı avcılığı için yeni destekleme düzenledi. Balıkları ekonomiye kazandırmaya yönelik yeni çalışmalar yaptı.
Balon Balığı Avcılığına Tarım Bakanlığı Desteği Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanlığı bugün balon balığı avcılarına ödenen destekleme tutarının artırıldığını duyurdu. Desteklemeye yönelik kararın ise Resmi Gazete’de yayımlandığı aktarıldı.

Resmi Gazete’de bildirilen Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’nın 1 Ocak 2022 tarihinde geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdiği belirtildi.

Balon balığı türlerinden olan “lagocephalus sceleratus”ın avcılığını yapan balıkçılara, 200 bin adede kadar adet başına 12,5 lira destekleme sağlanacağı söylendi. Balığın diğer türleri için 1 milyon adede kadar adet başına 2,5 lira olarak ödemenin yapılacağı eklendi.

Yürürlüğe giren karar ile Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılmasını hedefleyen bakanlık, sucul biyolojik çeşitliliğinin stoklarının korunmasının sürdürülebilir bir şekilde sağlanacağını ifade etti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bu kapsamda, geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçılar için yürürlüğe giren kararla birlikte belirlenen adet sınırının düşürüldüğü ve adet başına yapılacak destek tutarının artırıldığı vurgulandı.

Balon Balığının Dokusunda Bulunan Zehir Öldürücü!

Süveyş Kanalı vasıtasıyla Türkiye’ye giren balon balıklarının etçil oldukları ve küçük boylarda iken kabuklularla, büyüdükçe de yumuşakçalarla beslendikleri belirtildi.

Bu balıkların kalamar, ahtapot ve mürekkep balıklarını yiyerek sayılarını ciddi ölçüde azalttıkları yönünde bulguların olduğunun altı çizildi.

Ülkemizde özellikle Marmaris ve Gökova bölgesinde bolca bulundukları söylenen balon balıklarının ekonomik ve ekolojik zararlarının olduğu belirtiliyor.

Balon balıkları dokularında bulundurdukları tetrodotoksin ile insan sağlığına zarar verdiğinin altı çizilerek, bu zehrin siyanürden bin kat daha fazla etkisinin olduğu bilgisi verildi.

Dokularında bulunan ölümcül madde ile kasların felç olmasına neden olduğu söylenerek, kurbanlarının nefes almalarına veya kalp yetmezliğine sebep olabildiğine değinildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.