Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlıktan Yaşlı ve Engelli Aylıkları Artışı Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni asgari ücret sonrasında basın yayın organlarında çıkan yaşlı ve engelli aylık tutarlarına dair yazılı açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
Bakanlıktan Yaşlı ve Engelli Aylıkları Artışı Açıklaması
Yorum

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 20 Haziran’da yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından çeşitli basın yayın organlarında yaşlı ve engelli aylık artışlarına dair çıkan haberler hakkında bir yazılı açıklamada bulundu.

Bakanlık, yaşlı ve engelli aylıklarına dair bahsedilen tutarların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlık, Basında Çıkan Yeni Aylık Tutarlarını Yalanladı

Yapılan açıklamada, ilgili taraflarca yapılan görüşmelerin ardından belirlenen yeni asgari ücret sonrasında gerçekleşen artışın, bazı basın yayın organlarınca yaşlı aylığı ve engelli aylıklarına da aynı oranda uygulanarak güncellendiğinin görüldüğü belirtildi.

Bu paylaşımlarda bahsedilen tutarların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Bakanlıkça hak sahiplerine ödenmekte olan yaşlı ve engelli aylıklarına dair işlemlerin, ilgili mevzuat doğrultusunda gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

Yaşlı ve Engelli Aylıkları Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Bu çerçevede söz konusu aylıklara ilişkin ödeme tutarlarının 2022 sayılı kanunun, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve memur aylık katsayısına göre belirlenmekte olduğu ifade edildi.

Aile Sosyal Tweet
Kaynak: Twitter /@tcailesosyal

Buna bağlı olarak, 1 Temmuz 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında geçerli olacak yeni yaşlı ve engelli aylıklarının tutarlarının, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulacak memur aylık katsayısı sonrasında hesaplanabileceği belirtildi.

Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, yeni asgari ücretin 1 Temmuz itibarıyla yüzde 34 artırılarak net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararlaştırılmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise geride kalan altı ayda 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteğinin önümüzdeki altı ay içinde 500 lira olarak uygulanmaya devam edeceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu