Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Türkiye-İsrail Ticareti Açıklaması

Ticaret Bakanlığı bugün resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, İsrail'e yönelik ihracatta yaşanan iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti. İşte detaylar;
Bakanlıktan Türkiye-İsrail Ticareti Açıklaması
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı bugün resmi X hesabı üzerinden basın organlarında yer alan İsrail’e yönelik ihracatın yükseldiğine ilişkin haberlere yönelik açıklamada bulundu. Bakanlık, İsrail’e ihracatın arttığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti.

İsrail ile ticaretin ülkenin Yahudi bölgesine giden ticaret olmadığına işaret edilen açıklamada, “İsrail’de vatandaş olan 2,2 milyon Filistinliler ile İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’ye de giden ticarettir.” ifadeleri yer aldı.

Filistin topraklarında 8 milyon Filistinli Arap yaşadığı belirtilerek, İsrail topraklarında 7,2 milyon Yahudi’nin yaşadığı kaydedildi.

Tüm Mallar İsrail Limanlarından Geçiyor

Bakanlık açıklamasında, Filistin bölgesine giden bütün malların İsrail adıyla İsrail gümrüklerinden ve limanlarından geçmek zorunda kaldığına vurguda bulundu.

Ticaret Bakanlığı, 7 Ekim- 31 Aralık 2022 döneminde Türkiye’nin İsrail ile toplam ticaretinin 2 milyar 320 milyon dolar olduğunu açıkladı. Söz konusu rakamın 2023’ün aynı döneminde yüzde 45 azalarak 1 milyar 280 milyon dolara gerilediğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

2022 yılının belirtilen yaklaşık 3 aylık döneminde ise Türkiye’nin İsrail’e ihracatının 1 milyar 606 milyon dolar, bu ülkeden ithalatının 714 milyon dolar olduğunun altını çizdi.

İhracatta 2023 yılının aynı dönemindeyse yüzde 39 azalışla 980 milyon dolar, ithalatta yüzde 58’lik düşüşle 300 milyon dolarlık ticaret gerçekleştiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.