Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Sıfır Araç Satışlarına Haksız Fiyat Artışı İncelemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır araçta stokçuluk ve haksız fiyat artışına karşı inceleme başlatıldığını duyurdu.
Bakanlıktan Sıfır Araç Satışlarına Haksız Fiyat Artışı İncelemesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı sıfır araç satışlarında son dönemde artan fiyat artışları ve stokçuluk iddialarına karşı harekete geçti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sıfır araçta stokçuluk ve haksız fiyat artışına karşı 39 ilde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik inceleme başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada mağduriyete yol açanlara karşı gerekli yaptırımların uygulanacağı kaydedildi. Kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında son derece kararlı bir tutum sergilendiğini belirten Bakanlık, “Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla gerekli araştırma ve incelemeler başlatılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Vergi müfettişleri tarafından İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 ilde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik çalışma başlatıldığı kaydedilen açıklamada, 13 distribütör ve 256 bayinin satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçlerinin tamamlandığı belirtildi.

Alıcılar ile Temasa Geçildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma kapsamında bayilerden araç satın alan 25 bin alıcıya bilgi isteme yazıları gönderildiğini ve alıcıların bayilere elden para verip vermediklerinin araştırıldığını açıkladı.

39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründeki dengesizliklerin ortadan kaldırılacağı ve vatandaşların mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımların gecikmeksizin uygulanacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık tarafından atılan son adım, geçen hafta 13 distribütör ve 257 bayiye yönelik başlatılan haksız fiyat artışı ve stokçuluk incelemesini takip ediyor. İncelemede alıcılara ödemelerin nasıl yapıldığına dair sorular sorulmuş ve ayrıntılı bilgi talep edilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.