Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlıktan Sıfır Kilometre Otomobil Satışına Stokçuluk İncelemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla otomotiv sektörüne yönelik stokçuluk incelemesi başlattı. Ayrıntılar geliyor…
Bakanlıktan Sıfır Kilometre Otomobil Satışına Stokçuluk İncelemesi
Yorum

Son dönemde otomobile erişim ve fiyatlardaki artış gündemde sıkça konuşulan bir konuydu. Bazı satıcıların stokçuluk yaptığı iddia ediliyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı otomotiv sektöründeki stokçuluk iddialarına karşı harekete geçti.

Bakanlığın geçen yıl Eylül ayından bu yana satışı gerçekleştirilen 260 bin aracı incelediği, 13 distribütör ve 257 bayiden sürece ilişkin ayrıntılı bilginin talep edildiği belirtildi. Alıcılara da ulaşan bakanlık, bu araçlar için elden ödeme yapıp yapmadıkları, zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıklarına dair belirli bilgileri talep ettiği kaydedildi.

Bakanlık alıcılara, aksesuar bedellerinin nasıl ödendiğine dair bilgileri de sordu. Araçların liste fiyatları üzerindeki belirtilen ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında da bilgi istenirken, bu fiyatların üzerinde talep edilen ücretler, vergi kaçakçılığı olarak değerlendirilecek.

Bakanlığın incelemesi sonucunda araç satış işlemlerinde usulsüzlük saptanması halinde ilgili bayi ve distribütörlere cezai yaptırım uygulanacak. Dünya çapında yaşanan çip krizi, yeni otomobillere erişimi daha zor bir hale getirdi.

Bununla beraber pek çok satıcının araçlar üzerinden stokçuluk yaptığı iddia ediliyor. Yüksek talep ve otomobile erişimdeki zorluğun, fiyatlardaki artışta rol oynadığı belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu