Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlıktan Kuru Soğan Açıklaması! Üretim İhtiyacı Karşılayacak

Gündemde çok konuşulan konulardan biri olan kuru soğana yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Detaylar haberde...
Bakanlıktan Kuru Soğan Açıklaması! Üretim İhtiyacı Karşılayacak
Yorum

Soğan fiyatının 30 TL’ye yükselmesi gündemde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Bugün konuya yönelik açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den açıklama geldi. Konuya dair bir yazılı açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlık, Türkiye’de son on yıllı ortalamalara göre 2 milyon 100 bin ton kuru soğan üretildiğini kaydetti. Kuru soğan üretiminin ihtiyacı karşılayacağı bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kuru soğanın 2021/2022 pazarlama yılında yurtiçi kullanım miktarının 2 milyon 87 bin ton olduğu kaydedildi. Yeterlilik oranın ise yüzde 114,7 olduğu bildirildi.

Nisan ayı itibarıyla Adana ve Hatay’da turfanda soğan hasadının başladığı aktarıldı. 2022 yılında söz konusu illerde 272 bin ton olan turfanda soğan üretiminin, bu yıl 284 bin tona yükselmesi beklendiği kaydedildi.

Bugün konuya yönelik açılama yapan Bakan Kirişçi ise bir hafta içinde soğanın fiyatının düşeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu