Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan KİT Açıklaması: Satış İddiaları Doğru mu?

KİT’lerin satılacağına yönelik iddiaların ortaya atılmasının ardından Bakanlıktan resmi açıklama geldi. İşte detaylar;
Bakanlıktan KİT Açıklaması: Satış İddiaları Doğru mu?
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, X hesabı üzerinden yaptığı duyuruda çeşitli basın yayın organlarında 19 Kamu İktisadi Teşebbüsü’nün (KİT) hazırlanan bir kanun taslağı yoluyla özelleştirileceği, yabancı sermayeye satılacağı veya kapatılacağının iddia edildiğini belirtti ve bunların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

KİT’lerin sermayesinin devlete ait olan teşebbüsler olduğu, KİT’lerin anılan KHK kapsamında halihazırda verimlilik ver karlılık ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmeleri gerektiği ifade edildi.

Taslak aşamasında olan düzenlemeler ile KİT’lerin daha etkin, verimli çalışmaları ve kurumsallıklarını artırmalarının amaçlandığı kaydedildi. Bunun satış olarak yorumlanmasını iyi niyetli bir yaklaşım olarak bulmayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yorumun halkı bilinçli olarak kandırmak olduğunu vurguladı.

Çalışılan taslak düzenleme ile KİT’lerin kurumsallıkların artırılmasının hedeflendiği, çalışmayı farklı yönlere çekmenin KİT’lere zarar vereceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.