Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan İş Yerlerine POS Cihazı Bulundurma Şartı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mükelleflerin iş yerlerinde kredi kartı okuyucusu bulundurması için düzenleme getirmeyi öngörüyor. Detaylar haberde;
Bakanlıktan İş Yerlerine POS Cihazı Bulundurma Şartı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından AA muhabirinin edindiği bilgiye göre mükelleflere, iş yerinde kredi kartı okuyucusu (POS cihazı) bulundurma zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor. Zorunluluk getirilecek olan mükelleflerin, bilanço esası ile serbest meslek kazancına göre defteri tutanları kapsayacak.

Bakanlığın mükelleflerin işlemleri ve finansal hareketlerinin izlenmesi, vergiyi doğuran olayların tespit edilmesi ve kayıt dışılıkla mücadelede önlem alınması için düzenleme yapacağı eklendi.

Belli şartlarda, tahsilat ve ödemelerin bankalar aracılığıyla yapılması zorunluluk taşırken banka ve kredi kartıyla yapılan alışverişlerin hacminin gün geçtikçe arttığına dikkat çekildi. İşletmelerin de büyük kısmının tahsilatlarının önemli bölümünü kartlar aracılığıyla yaptığı bildirildi.

İşletmeler Müşterilerin Kartla Ödeme Talebine Olumsuz Cevap Veriyor

Tüm bunlara rağmen işletmelerin bazılarında müşterilerin kartla ödeme talebine olumsuz cevap aldıklarını ve bu durumunsa mağduriyete yol açtığına işaret etti.

Bahsi geçen kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı, geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için kamuoyunun görüşüne açıldığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu taslağa göre Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına ve serbest meslek kazanca göre defteri tutan mükelleflere, iş yerlerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Yükümlülüğün öngörülen başlangıç tarihi ise 1 Nisan 2023 olarak belirtildi.

1 Nisan’dan İtibaren POS Cihazı Bulundurmak Zorunlu Hale Gelecek

Yapılacak olan düzenleme ile birlikte 1 Nisan’dan itibaren mükelleflerin iş yerlerinde POS cihazı bulundurmaları zorunlu hale gelecek.

POS cihazı bulundurma zorunluluğunun ardından işe başlayanlar ve başlangıç tarihinden sonraki dönemde bu kapsama dahil olan tüccarlara da değinildi. Sözü edilen kişilerin bilanço esasına göre defter tutmaya başladıkları zamandan itibaren 1 ay içinde yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olacak.

Ancak düzenleme gereğince yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmak zorunda olanların ayrıca bir POS cihazı almayacağı da vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın