Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Elektronik Ortama Geçiş ile Kağıtta Tasarruf Kararı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, e-belgeye geçiş için çalışmaların devam ettiğini bu sayede hem zamandan hem de kağıttan tasarruf edileceğini duyurdu.
Bakanlıktan Elektronik Ortama Geçiş ile Kağıtta Tasarruf Kararı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamudaki tüm ödemelerin ve diğer mali işlemlerin elektronik ortama taşınmasına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada 2017 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan Bütünleşik Kamu Mali Yönetimi Bilişim Sistemi’nin kapsamı bildirildi.

Sistemin kapsamında elektronik harcama talimatı onay belgesi, elektronik ödeme emri belgesi, elektronik fatura, elektronik teminat mektubu, elektronik personel bildirim belgesi gibi e-belgelerin olduğu belirtildi.

Tüm Belgelerin E-belgeye Dönüştürülmesi için Çalışmalar Sürüyor

E-belgelerin uluslararası standartlarda olduğu ve diğer tüm belgelerin e-belgeye dönüştürülmesi için çalışmaların hızla devam ettiği duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasında şu şekilde belirtti;

“Bu kapsamda, harcama yönetim sistemi, muhasebe yönetim sistemi, taşınır kayıt ve yönetim sistemi, kamu personeli harcama yönetim sistemi, elektronik tahsilat uygulaması gibi bilişim sistemlerini devreye alan Bakanlığımız, şimdi de kamuda kağıt belge dolaşımını ortadan kaldırmaktadır.”

Yapılan çalışmalar sayesinde belgelerin elektronik ortama taşınacağı, e-imza ile sistemler ve kurumlar arasında dolaşacağı kaydedildi. Bunlara ek olarak tamamen elektronik ortamda belgelerin Sayıştay’ın denetimine sunulmasının sağlanacağı eklendi.

GCM Yatırım Banner

Posta ve Kargo Masraflarında Tasarruf

Söz konusu uygulama ile kamu mali yönetiminde işlemlerin hızlandırılacağı ve kağıt kullanımının tamamen kaldırılacağına dikkat çekildi. Evrakların harcama birimleri ile muhasebe birimleri arasında fiziki dolaşımına son verilerek posta ve kargo masraflarında tasarrufa gidileceği kaydedildi.

Sisteme geçiş ile birlikte arşivleme sorununun da çözüleceği ve dijital arşivlemeye geçileceği ifade edildi. Personel istihdamında verimlilik artışı, denetimin etkinliğinin artırılması ve elektronik denetimin yaygınlaştırılması hedefler arasında yer aldı.

Mevcut uygulama ile birlikte ödeme emri için kullanılan yıllık yaklaşık 6 milyon adet ve kanıtlayıcı belge olarak kullanılan yıllık yaklaşık 50 milyon adet kağıttan tasarruf yapılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın