Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Deprem Riski Olan Bölgelere Yönelik Uygulama Geldi

Bakanlık, yüksek deprem riskli bölgelerde yüksekliği 70 metreyi geçen binalarda tasarım gözetmenliği hizmeti alınacağını duyurdu. İlgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.
Bakanlıktan Deprem Riski Olan Bölgelere Yönelik Uygulama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, yüksek deprem riskli bölgelerde yüksekliği 70 metreyi, düşük riskli bölgelerde ise 105 metreyi geçen binalar için yapı sahibi tarafından tasarım gözetmenliği hizmeti alınması şartının getirildiğini açıkladı. Ayrıca zemin ve güçlendirme işlerinde de bu hizmet kapsamında yer aldığını belirtti.

Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Bakanlığın resmi sitesinde yer alan açıklamada, Özellik Arz Eden Binaların Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yönetmelikle ileri tasarım yöntemleri ve teknolojileri gerektiren, özellik arz eden binaların tasarım gözetimi ve kontrolü hizmetleri aynı zamanda bu hizmeti yerine getireceklerin eğitim koşulları, mesleki yeterlilik ve bunların belgelendirilmesine dair usul ve esasların belirlendiği aktarıldı.

Tasarım Gözetmenlerinin Kriterleri Belirlendi

Bakanlık, yürürlüğe giren yönetmelikte tasarım gözetmenlerinin hangi kriterlere göre belirleneceğini şu şekilde açıkladı: Mesleki ve uzmanlık alanında tecrübe, akademik çalışma, mesleki yayın ve mesleki yetkinlik.

Ayrıca Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında yapı yüksekliği 51,50 metreyi veya yapı inşaat alanı 50 bin metrekareyi geçen binalarda da yapı sahibi tarafından tasarım gözetmenliği hizmeti alınması şartının getirildiği ifade edildi. Bu uygulamanın konutlarda 2025 yılında diğer yapılarda ise 2024 yılında başlayacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın