Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan ABD’ye Sert Çıkış: “Bu Asılsız İddiaları Kınıyoruz”

Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Türkiye'ye yönelik açıklamalarına sert çıktı. Bakanlık ortaya atılan temelsiz iddiaları kınadıklarını duyurdu. İşte detaylar...
Bakanlıktan ABD’ye Sert Çıkış: “Bu Asılsız İddiaları Kınıyoruz”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri, dün “Ulusal Acil Durum”  başlığı ile Başkanlık kararnamesi yayımladı. Yayımlanan kararnamede Türkiye’ye yönelik yapılan açıklamalara Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

“Türkiye Sivilleri Tehlikeye Atıyor”

Beyaz Saray’ın resmi sitesinde yer alan kararnamede Suriye’de Türkiye’nin askeri saldırı eylemlerinin Irak ve Suriye İslam Devleti’ni veya IŞİD’i yenme çalışmalarını baltaladığını ayrıca sivilleri tehlikeye attığı ifade edildi.

Bölgede güvenliği baltalamanın ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağandışı bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. 14 Ekim 2019 tarihli 13894 sayılı Yürütme Kararı ile ilan edilen ulusal acil durumun, 14 Ekim 2022’den sonra geçerliliğini sürdürmeye devam edeceği aktarıldı.

“Türkiye Hakkında Ortaya Atılan Temelsiz İddiaları Kınıyoruz”

Dışişleri Bakanlığı’ndan bu bildiri hakkında yazılı açıklama geldi. Bakanlık, “ABD tarafından Ekim 2019’dan bu yana Suriye bağlamında “Ulusal Acil Durum” başlığıyla yayınlanmakta olan başkanlık kararnamesi 12 Ekim 2022 tarihinde aynen yinelenmiştir. Ülkemiz hakkında temelsiz iddia ve ithamlar içeren bu kararnameyi kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kararnamenin sınır güvenliğini korumak ve Suriye’den kaynaklı bölücü terör tehditlerini ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’na dair asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca Barış Pınarı Harekatı ile bölgede huzur ve istikrar ortamının sağlandığı bildirildi. Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü korunmasında katkıda bulunduğu vurgulandı.

ABD’nin terör örgütü PKK/YPG ile angajmanını sonlandırmasının ve 17 Ekim 2019 tarihli ortak açıklamanın hükümlerini yerine getirmesinin beklendiği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.