Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan ABD’nin Güney Kıbrıs Kararına Tepki!

ABD, Güney Kıbrıs'ın silah ambargosunu kaldırma kararını uzattı. Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Detaylar haberde...
Bakanlıktan ABD’nin Güney Kıbrıs Kararına Tepki!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD, geçen yıl Eylül ayında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı almıştı. Söz konusu kararını uzatma kararı alan ABD’ye Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı bugün ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma kararının uzatılması hakkında açıklama yaptı.

Bakanlık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin, 2020 Eylül ayında GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönünde karar almasının ve bu kararın kapsamını 2022 yılında genişletmesinin ardından, bu defa sözkonusu kararı 1 Ekim 2023 itibariyle bir yıllığına uzatmış olmasını kınıyoruz.”

Bakanlık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda vermiş olduğu haklı tepkiyi tümüyle desteklediklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“ABD Politikalarını Gözden Geçirsin”

ABD’nin son dönemde denge bozucu adımlar attığı ve bu adımların Kıbrıs meselesine adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasına engel teşkil ettiği belirtildi.

Bakanlık, ABD’yim bölgede risk barındıran sözkonusu politikalarını gözden geçirmeye davet etti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, garantör devlet sıfatıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu her daim temin etmeyi sürdürecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.