Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan 25 Bin İş Yerine Uyarı! Para Cezası Kapıda!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İSG hizmetini sunmayan iş yerlerine uyarıda bulundu. Detaylar haberde...
Bakanlıktan 25 Bin İş Yerine Uyarı! Para Cezası Kapıda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmeti sunmayan 25 bin iş yerine ikaz yazısı gönderdiğini açıkladı.

Bakanlık ayrıca İSG yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde iş yerlerine 17 bin liradan 52 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabileceğini belirtti.

Gönderilen ikaz yazısında cezanın, görevlendirmesi yapılmayan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personelinin her biri için ayrı ayrı olmak üzere, aykırılığın devam ettiği her ay için uygulanabileceği ifade edildi.

12 Bin Teşekkür Yazısı

İSG hizmeti alan 12 bin iş yerine teşekkür yazısı gönderildiği aktarıldı. Bakanlık, yazıda işverenlerin çalışanlarına vermiş olduğu değerden ötürü mutluluk duyulduğunu bildirdi. İSG profesyonellerinden iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınmasının işverenin tedbir alma yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığını hatırlattı.

İSG hizmetlerinin finansmanına destek uygulamalarından bahsedildi. Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan fazla çalışan istihdam eden işyerlerine İSG hizmetinin kesintisiz temin edileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik sigortası işveren payının 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmaması halinde 3 yıl süreyle yüzde 50 indirimli ödendiği hatırlatıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İnsanların iş yerlerinde güvenliğini, sağlığını ve refahını ilgilendiren bir alandır. Programın amacı güvenilir ve sağlıklı bir iş ortamının oluşmasıdır.

Tehlikelerin birincil olarak önlenmesine odaklanılır. Çalışanların fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali olarak tanımlanır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.