Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Yenilenerek Kullanıma Sunulacak Ürünleri Güncelledi

Ticaret Bakanlığı, kullanılmış malların tekrardan satışa sunulmasına ilişkin uygulamaların usul ve esaslarında düzenlemeye gitti. Detaylar haberde...
Bakanlık Yenilenerek Kullanıma Sunulacak Ürünleri Güncelledi
Yorum

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkınsa Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre yenileme merkezleri, ilgili standarda göre alınmış hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olması şartı ile ayrıca yenileme yetki belgesi almasına gerek olmaksızın tüm ürünler için yenileme yapabilecek.

Yönetmeliğe göre yenileme merkezleri ürünlerin üreticisi veya ithalatçısı ile yetkili servis sözleşmesi yapabilecek. Ürünlerin üreticisi veya ithalatçısı olan ticari işletmelerin yenileme merkezleri, bu ürünler için kurulması zorunlu olan yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecek. Bunun yananında yenilenmiş ürün birden çok yenilenebilecek.

Ayrıca yenilenerek kullanıma sunulabilecek ürünlerin listesi güncellendi. Akıllı saatler, bilgisayarlar (dizüstü, masaüstü), oyun konsolları ve modemler de eklendi.

Yenilenmiş ürünlerin uzaktan iletişim ile satışa sunulması durumunda ürünlerin kullanılmamış mallardan ve diğer kullanılmış mallardan ayırt edilebilecek şekilde ayrı bir kategoride satışa sunulması zorunlu olacak.

Yenileme merkezi, Bakanlık tarafından belirlenen şube, yetkili satıcı ve yetkili alıcı, yenilenmiş ürünler için ayırt edici logoyu reklam ve tanıtımlarında kullanabilecek. Pil kapasitesi yüzde 85’in altında olan kullanılmış cep telefonların yenilenmiş ürün olarak satışa sunulması için pillerin değiştirilmesi zorunlu olacak.

Söz konusu yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla ödenmiş sermaye tutarı 30 milyon TL’den az olan işletmeler, 1 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmiş sermaye tutarını 30 milyon TL’ye tamamlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu