Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Ücretsiz Kitapları Satan Okulları İncelemeye Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı, ücretsiz kitapları öğrencilere dağıtmayan özel okulları tespit ve gerekli cezalar için harekete geçti.
Bakanlık Ücretsiz Kitapları Satan Okulları İncelemeye Aldı
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde geri dönüşümcülerden elde edilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) başlatılan öğrencilere ücretsiz ders kitabı uygulamasını amacının dışına çıktığı öğrenildi. İddiaya göre özel okullar MEB’in ücretsiz olarak okullara yolladığı kitapları öğrencilerine dağıtmak yerine geri dönüşüme gitmesi için satıyor.

Bazı okulların kitapları depolarında beklettiği, bazı kolejlerin ise öğrencilere dağıtıp arta kalanları kilosu 2-3 liraya sattığı öğrenildi.

Bunun üzerine bakanlık harekete geçti. MEB, bazı özel okulların ücretsiz ders kitaplarını öğrencilere ulaştırmadığı iddiasıyla ilgili inceleme başlattı.

Elde edilen bilgiye göre bakanlık valiliklerden, tüm özel okulların 5 Eylül 2023 Salı günü mesai bitimine kadar “MEBBİS Kitap Seçim Modülü” üzerinden kitap taleplerini güncellemelerini sağlamasını istedi.

Bunun yanında özel okulların talep ettikleri ücretsiz ders kitaplarının derslerde aktif kullanılması talimatı verildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, konuyla ilgili bir dizi tedbir alındı. Özel okullara gönderilen yazıda kitapları öğrencilere dağıtmayan kurumlar hakkında 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7’nci maddesi doğrultusunda işlem yapılacağı bildirildi.

Söz konusu yazıda “Bakanlığımızdan ücretsiz ders kitabı talebinde bulunan tüm okulların ders dönemi sonunda bu kitapları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim etmeleri yazılı olarak kurumlara bildirilmiştir.” ifadesi aktarılırken ek ücret alınan okullarda da inceleme başlatılacağı belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.