Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Türkiye’nin Dış Borcunu Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 30 Haziran 2022 tarihinden itibaren Türkiye'nin brüt ve net dış borç stokunu açıkladı. İşte detaylar...
Bakanlık Türkiye’nin Dış Borcunu Açıkladı
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dış borç stoku verilerini yayımladı. Bakanlık, 30 Haziran 2022 tarihinden itibaren “Türkiye Brüt Dış Borç Stoku”nun 444,4 milyar dolar olduğunu ve milli gelire oranının ise yüzde 53,7 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Söz konusu tarihten itibaren “Türkiye Net Dış Borç Stoku”nun ise 232,5 milyar dolar olduğu belirtildi. Stokun milli gelire oranı yüzde 28,1 olarak kaydedildi.

AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku 4 Milyarı Geçti

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada aynı tarih itibariyle “AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku”nun 4.008 milyar TL olarak gerçekleştiği ve stokun milli gelire oranının yüzde 39,3 olduğu belirtildi.

“Kamu Net Borç Stoku”nun ise 1.953,9 milyar TL, hazine garantili dış borç stokunun 15,8 milyar dolar olduğu açıklandı.

Bir önceki verilerde ise 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Türkiye Brüt Dış Borç Stoku” 451,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Stokun milli gelire oranı ise yüzde 56,8 olmuştu.

Aynı tarihte Türkiye Net Dış Borç Stoku” 231,4 milyar dolar olarak saptanmıştı. Söz konusu tarihten itibaren hazine garantili dış borç stoku 14,5 milyar dolar olurken, “AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku” ise 3.540,4 milyar TL olarak gerçekleşmişti. “Kamu Net Borç Stoku” 1.842,4 milyar TL olarak kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu