Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık TOKİ’de Merak Edilen Soruları Yanıtladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yoğun talep gören TOKİ projesinde merak edilen soruların cevaplarını paylaştı. Detaylı bilgi haberde;
Bakanlık TOKİ’de Merak Edilen Soruları Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için hazırlanan sosyal konut projesi kapsamında yapılacak TOKİ evlerinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Twitter üzerinden, sosyal konut projesinde merak edilen soruların yanıtlarını paylaştı.

81 ili kapsayan ve yoğun ilgi göre projenin genel başvuru şartları dışında merak edilen koşullar, bakanlık tarafından yanıt buldu.

Projeyle ilgili soru işaretlerinden biri de vade olmuştu. Vatandaşların peşinat oranını fazla ödeme imkanıyla tamamen de kapatabileceği ancak vadede kısaltma imkânın olmayacağı açıklandı.

Şehit Ailesi Kategorisinde Yaş Sınırı Yok

Yapılan açıklamaya göre 18 olan yaş sınırı, şehit ailesi kategorisinde yapılacak başvurularda geçerli değil. Yalnızca bu kategoride yaş sınırı bulunmuyor.

Başvurularda ise vekaletname kabul ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Başvuruda Asgari Gelir Sınırı Yok

Başvuru şartları geçerliliğinde esas alınacak tarihte kişinin gelir, konut olmama, ikametgah ve yaş şartlarını başvuru tarihinde taşıması gerekiyor. Daha sonraki değişikliklerin dikkate alınmayacağı söylendi.

Geliri olmayanların projelere başvurup başvuramayacağı ile ilgili soruya ise “TOKİ tarafından söz konusu projelere başvuru için asgari gelir düzeyi belirlenmedi” cevabı verildi.

Konut Tipi Kurada Belirlenecek

En çok merak edilen konuların başında gelen konut tipi hakkında bakanlık, başvuruların konut tipinin 2+1 ya da 3+1 ayrımı yapılmaksızın, proje bazında yapılacağını açıkladı.

Hak sahiplerinin hangi konut tipine sahip olacağının, ihale yapıldıktan sonra konut belirleme kurası ile kesinleşeceği aktarıldı.

Konut Satışı Yok, İade Var

Açıklamada, konut satışının ise mümkün olmadığı, 2+1 ve 3+1 konutlarda alıcının devir hakkının bulunmadığı açıklandı.

Konut satışına izin verilmese de iade hakkı sunuluyor.

Vatandaşın konutunu iade etmek istemesi halinde, banka nezdinde imzalanan satış sözleşmesi hükümleri uyarınca işlem yapılacağı söylendi. Sürece ilişkin detaylı açıklama yapılmadı.

Daha önce konutunu iade/fesih edenler ve işyeri alanların da başvuru yapabileceği eklendi.

İki Eş de Başvuru Yaparsa Başvuruların Tamamı Geçersiz

50 bin – 100 bin konut projesinde kurada hak sahibi olup konut satış sözleşmesi imzalamayan vatandaşların 250 bin konut projesine başvuru yapabilecekleri, bunun için bankaya dilekçeyle başvurarak hak sahipliğinin iptal edilmesini talep etmeleri gerektiği söylendi.

Başvuru iptalinin ardından yatırılan başvuru bedelini iade alan kişilerin 250 bin konut projesine başvuru yapabilecekleri açıklandı.

Özetle, birden fazla projeye başvuru hakkının olmadığı, yapılan projedeki başvurunun bankada iptal edilmesinden sonra ikinci bir projeye başvuru yapılabileceği söylendi.

Projeye hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabileceği, her iki eşin de başvuru yapması durumunda başvuruların tamamının geçersiz sayılacağı belirtildi.

Engel Durumu En Az Yüzde 40 Olmalı

Engelli ve kısıtlı kişilerin başvurusunun nasıl olacağına ilişkin de detay verildi.

Engelli kategorisinden başvuru yapılabilmesi için engel durumunun en az yüzde 40 olması gerektiği, 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya babanın kendi adına engelli kategorisinden başvuru yapabileceği söylendi.

18 yaşından büyük olan engelli vatandaşların vasi/velileri vasıtasıyla başvuru yapacakları eklendi.

Açıklamada, “Bu konuda vasilik kararında hüküm bulunmalı (borçlandırma işlemlerine, konut alım işlemlerine yönelik) veya vasilik makamı olan mahkemeden uygunluk yazısı getirilmesi gerekiyor” denildi.

Şartların Taşınması Halinde E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapılabilecek

81 ili kapsayan projeye her ilden başvuru yapmak için banka şubelerinden yararlanacak olanlar, yalnızca projenin bulunduğu ildeki yetkili şubelerden başvuru yapılabilecek.

E-Devlet üzerinde şartların taşınması halinde ise istenilen yerden başvuru yapılabilecek. Başvuru belgelerinin ne zaman alınacağı ile ilgili bakanlığın verdiği yanıt şöyle:

“14 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihlerinde başvuru yapılacak. E-Devlet başvuruları 28 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. Başvuru belgeleri; E-Devletten başvuru yapanlar için yapılan kura sonucunda hak sahibi kabul edilen kişilerden sözleşme aşamasında temin edilecektir. Banka aracılığı ile başvuru yapanlar kategorisine göre engelli/emekli/genç/diğer durumu kanıtlayan belge ile ikamet/nüfus/gelir/yaş şartlarının belgelenmesi istenecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın