Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Refakatsiz Çocuklar için Sorgu Ekranı Açtı

Bakan Derya Yanık, refakatsiz çocuklar hakkında bilgi vererek, ailelerin çocuklarını bulmasına yönelik yeni bir uygulamanın hayata geçtiğini duyurdu. Detaylar haberde...
Bakanlık Refakatsiz Çocuklar için Sorgu Ekranı Açtı
HABER GİRİŞ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, depremler sonrası ailesi bulunamayan refakatsiz çocuklara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yanık, çocuklar için yeni bir hizmeti hayata geçirdiklerini söyledi.

Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız artık Bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek kayıt altına aldığımız refakatsiz çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek.” dedi.

“Çocuklarını Bulamayanlar Ekran Üzerinden İhbar Kaydı Bırakabilecek”

Refakatsiz çocukların bilgilerine ulaşmak için sorgu ekranında iki farklı yöntem olduğunu söyledi. Çocukların saç rengi, göz rengi, doğum izi, fotoğrafları gibi ayırt edici özellikleriyle bilgi formu üzerinden kayıt altına alındığını kaydetti.

Yanık, bu kayıtların TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘DerinGÖRÜ’ yüz tanıma ve eşleştirme sistemine yüklendiğini aktardı. Fotoğraf kaydı ile sisteme girilen bilgilerin kullanıcıya sunulduğu ifade edildi.

Bakan Yanık söz konusu sisteme yönelik şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Refakatsiz çocuklar için Bakanlık web sitemizde sorgu ekranı açtık. Vatandaşlarımıza T.C. kimlik numarası veya ad-soyad ile arama yapılma imkanı sağlıyoruz. Sistem üzerinden yapılacak eşleştirmeler sonrasında vatandaşlarımız gerekli başvurularını yapabilecek. Diğer yandan, çocuklarını bulamayanlar bu ekran üzerinden ihbar kaydı da bırakabilecek.”

“Bin 314 Çocuk Ailesine Teslim Edildi”

‘DerinGÖRÜ’ uygulaması ile toplam 206 çocuğun eşleşmesinin yapıldığını bildirdi.

Refakatsiz çocuklar hakkında bilgi veren Yanık, bugüne kadar deprem bölgesindeki bin 858 refakatsiz çocuktan bin 314’ünün ailelerine teslim edildiğini söyledi. Ayrıca hastanede 451 çocuğun takibinin yapıldığını, 93’ünün ise Bakanlığa bağlı çocuk kuruluşlarında bakımının gerçekleştiğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.