Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Mersis Mobil Uygulamayı Duyurdu: Amacı Ne?

Ticaret Bakanlığı, Mersis Mobil Uygulamanın hayata geçtiğini açıkladı ve bu uygulama üzerinden yapılabilecek işlemleri vatandaşlarla paylaştı. İşte detaylar;
Bakanlık Mersis Mobil Uygulamayı Duyurdu: Amacı Ne?
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 15 Ocak tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Mersis Mobil Uygulamanın hayata geçtiğini duyurdu. Bakanlık, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin (Mersis) eklenen yeni modüllerle birlikte ticari işlemlerin daha hızlı, güvenli ve kolay gerçekleştirileceğini belirtti.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin CRF kapsamındaki en prestijli ödül olan CRF 2023 İnovasyon Mükemmellik ödülü aldığını aktardı. Bakanlık, günümüz ticari ekosistemine uyum sağlayarak teknolojinin sunduğu imzalardan yararlanıp hizmetleri dijital ortama taşıyarak vatandaşlara iyi bir hizmet sunmayı amaçladığını ifade etti.

Bakanlık Mersis Mobil Uygulamayı Duyurdu: Amacı Ne?Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Bu çerçevede Türkiye’de hızlı, kolay ve güvenli bir ticari ortam tesis etme hedefine ulaşmak için çalışmalara ara vermeden devam edildiği vurgulandı.

MERSİS Mobil Uygulama ile kuruluş işlemleri dışında;

GCM Yatırım Banner
  • Mersis Mobil Uygulama ile tüm şirket, ticari işletme ve şube kuruluş başvurularının ile bu başvuruların takibinin telefon, tablet gibi mobil cihazlar üzerinden yapılabileceği ifade edildi.
  • Kuruluş işlemleri dışında şirket ve ticari işletmelerin unvanı, adresi, sermayesi, yetkilileri gibi temel bilgilerin sorgulanabileceği kaydedildi.
  • Sahibi, ortağı veya yetkilisi olunan şirket ve ticari işletmelerin bilgilerine doğrudan ulaşılabileceği belirtildi.
  • Vatandaşların rızaları dışında kimlik bilgileri kullanılarak bir şirkette ortak veya yetkili olmalarının engellenmesi amacıyla ilave bir tedbir olarak kimlik numaraları üzerine kısıt eklenebileceği aktarıldı.
  • Yetki kabul işlemlerinin elektronik ortamda kolaylıkla yapılabileceği paylaşıldı.

Ticaret Bakanlığı, iç ticaretin dijitalleşmesine, ticari işlemlerin daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yürütülmesine, vatandaşlara daha nitelikli bir hizmet sunulmasına katkı sağlayan çalışmalara devam edileceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.