Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Artırdı

Ticaret Bakanlığı, ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına bazı ürünlerin eklendiğini ve denetimleri artırdığını açıkladı.
Bakanlık İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Artırdı
Yorum

Ticaret Bakanlığı denetim kapsamında olmayan bazı ürün gruplarının denetim kapsamına alındığın açıkladı. Bunun yanında ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamında olan bazı ürünlerin denetiminin artırıldığı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada ithal ürünlerin Avrupa Birliği ve ülkemizde geçerli olan aynı teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiğine dikkat edildiği kaydedildi.

İthal edilen ürünlerin Türkiye aynı teknik düzenlemelere göre testlere tabi tutulmakta olduğu belirtildi.

Bakanlık, Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden koordine edilen ithalattaki ürün güvenliği denetimleri ile kurallara uyan firmaların haksız rekabete uğramalarının önlenmesi ve yerli sanayinin korunmasının amaçlandığını bildirdi.

Bu kapsamda, bazı ürün gruplarındaki mevcut denetimlerin artırıldığını ve henüz denetimi gerçekleştirilmeyen bazı ürünlere kapsama alınmaktadır.

Ekstil ve konfeksiyon ürünleri ile kırtasiye malzemelerinde özellikle azo boyar maddeler ve ftalat yönünden denetimin sıkılaştırılacağı aktarıldı.

Bunun yanında kozmetik ürünleri ve iş makineleri gibi ürün gruplarının ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına alındığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasının sonunda şu ifadeler kullanıldı:

“Denetim süreçlerinde; tüketicilerimizin sağlığı ve sürdürülebilir çevre bilinci öncelikli hassasiyetimizi oluştururken, aynı zamanda ticari hayatın akışını olumsuz etkilerden korumak, kurallara uygun üretimin ve ithalatın yapılmasının sağlanması Bakanlığımızca esas alınmaktadır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu