Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Artırdı

Ticaret Bakanlığı, ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına bazı ürünlerin eklendiğini ve denetimleri artırdığını açıkladı.
Bakanlık İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Artırdı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı denetim kapsamında olmayan bazı ürün gruplarının denetim kapsamına alındığın açıkladı. Bunun yanında ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamında olan bazı ürünlerin denetiminin artırıldığı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada ithal ürünlerin Avrupa Birliği ve ülkemizde geçerli olan aynı teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiğine dikkat edildiği kaydedildi.

İthal edilen ürünlerin Türkiye aynı teknik düzenlemelere göre testlere tabi tutulmakta olduğu belirtildi.

Bakanlık, Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden koordine edilen ithalattaki ürün güvenliği denetimleri ile kurallara uyan firmaların haksız rekabete uğramalarının önlenmesi ve yerli sanayinin korunmasının amaçlandığını bildirdi.

Bu kapsamda, bazı ürün gruplarındaki mevcut denetimlerin artırıldığını ve henüz denetimi gerçekleştirilmeyen bazı ürünlere kapsama alınmaktadır.

GCM Yatırım Banner

Ekstil ve konfeksiyon ürünleri ile kırtasiye malzemelerinde özellikle azo boyar maddeler ve ftalat yönünden denetimin sıkılaştırılacağı aktarıldı.

Bunun yanında kozmetik ürünleri ve iş makineleri gibi ürün gruplarının ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına alındığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasının sonunda şu ifadeler kullanıldı:

“Denetim süreçlerinde; tüketicilerimizin sağlığı ve sürdürülebilir çevre bilinci öncelikli hassasiyetimizi oluştururken, aynı zamanda ticari hayatın akışını olumsuz etkilerden korumak, kurallara uygun üretimin ve ithalatın yapılmasının sağlanması Bakanlığımızca esas alınmaktadır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın