Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık İnşaat Sektöründeki Fahiş Fiyatlar için Harekete Geçti

Ticaret Bakanlığı, son dönemlerde inşaat sektöründeki yüksek fiyatlar için bazı tedbirler uygulanacağını duyurdu. İşte detaylar;
Bakanlık İnşaat Sektöründeki Fahiş Fiyatlar için Harekete Geçti
HABER GİRİŞ

Son yıllarda vatandaşların en büyük sorunlarından biri olan konut ve kira fiyatları, milyonlarca insanın ev hayalini ertelemesine neden oldu. Özellikle büyük şehirlerde kullanılan rakamlar büyük tepkiler çekmeye neden oluyor. Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili bir tedbir uygulanacağını duyurdu.

Ekonomi içinde önemli bir ağırlığa sahip olan, doğrudan ve dolaylı şekilde farklı sektörleri etkileyen ve vatandaşların refah düzeyini yakından ilgilendiren inşaat sektöründeki gelişmelerin, Bakanlıkça yakından takip edildiği ve dış ticaret boyutuyla da izlendiği aktarıldı.

İnşaat sektöründe yoğun şekilde kullanılan klinker ve çimentoda ihracatın öncelikli olarak yurt içi talebin karşılanması amacıyla yakından gözlemlendiği ifade edilen duyuruda, gerekli tedbirlerin zamanında alınabilmesi amacıyla bu ürünlerin 4 Eylül 2021’de “İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi”ne alındığına dikkat çekildi.

Söz konusu ürünlerin yurt içi tedarikinde son dönemde sıkıntı yaşandığına dair özellikle son 1-2 aydır yurt içi satış fiyatlarında gözlemlenen artış sebebiyle, bu ürünlerdeki fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi ve yurt içi tedarikinin rahatlatılmasına yönelik tedbirlerin gecikmeksizin alınacağı vurgulandı.

Ayrıca bu tedbirlerin yeterli olmaması durumunda başkaca önlemler alınmasından imtina edilmeyeceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tedbirlerin ne derecede etkili olacağı ve konut, kira fiyatlarına nasıl etki edeceği merak ediliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın