Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Hedefini Paylaştı: Elektrikte Kurulu Güç Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’deki kurulu elektrik gücünün 5 yıl içinde yüzde 27 artacağını açıkladı.
Bakanlık Hedefini Paylaştı: Elektrikte Kurulu Güç Açıklaması
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden, elektrikli kurulu güç hedefi ile ilgili açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Elektrikte kurulu gücümüzü 5 yıl içinde yüzde 27 artışla 106 bin megavattan 136 bin megavata çıkaracağız.” ifadelerine yer verildi.

2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı kapsamında enerji sektörünün hedeflerine ye verilen paylaşımda, Türkiye’de 2028 yılında elektrik enerjisi talebinin 430 teravatsaat, rüzgar enerjisi kurulu gücünün 18 bin megavat ve güneş enerjisi kurulu gücünün 30 bin megavat olmasının hedeflendiği belirtildi.

Bakanlık bu dönemde yerli kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi miktarının 270 teravatsaat, yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının yüzde 50, doğal gazın elektrik üretimindeki payının ise yüzde 15 olacağını bildirdi.

Bakanlık açıklamasına göre yer altı doğal gaz depolama kapasitesi 2028’de 13 milyar metreküp, batarya depolama kapasitesi ise 5 bin megavata çıkarılmış olacak. Daha önce yapılan açıklamada, Türkiye’nin 1923’te elektrikte 33 megavat olan kurulu gücünü 100 yılda gerçekleştirdiği enerji yatırımlarıyla 105 bin megavat seviyesine çıkardığı bildirilmişti.

Temiz enerji sektörüne yapılan yatırımlarla Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücünde Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 12’nci sırada bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın