Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Gazi Aylıkları için Tarih Verdi

Yaklaşık 3 bin lira olan gazi aylıklarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasının ardından zamlı aylıkların yatacağı tarihe ilişkin bakanlıktan açıklama geldi.
Bakanlık Gazi Aylıkları için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önceki hafta yaptığı açıklamada gazi aylıklarının artırıldığını duyurmasının ardından bakanlıktan açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, zamlı aylıkların hesaplara yatacağı tarih paylaşıldı.

Bakanlık açıklamasında, tüm gazilerin aylıklarının asgari ücret sınırına yükseltildiği, aylık farklarının 7 Nisan Cuma gününden itibaren hesaplara yatırılacağı bildirildi.

Sosyal devlet anlayışı gereğince toplumun her kesiminin enflasyonist baskıya karşı korunacağı mesajı verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstiklal Madalyası verilmiş, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev almış Muharip Gaziler ile Sivas Kongresi’nce seçilen Temsil Heyeti üyeleri, TBMM Birinci Dönem üyeleri ile hiçbir karşılık ve menfaat gözetmeksizin üstün başarı ve gayretle Türk vatanına hizmet etmiş vatandaşların aylıklarının 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren 30 günlük net asgari ücret seviyesine yükseltilmesi sağlandı.”

Sınıflara ayrılan gaziler arasında sosyal güvence farkının olmayacağı sözü verilen açıklamada, “Hak sahiplerinin çalışıp çalışmadıklarına veya gelir/aylık alıp almadıklarına bakılmaksızın, 1 Nisan 2023 tarihinden geçerli olarak 30 günlük net asgari ücret seviyesine yükseltilmesi sağlanarak muharip gazilerin sosyal güvencelerinin olup-olmadığına göre oluşan aylık farklılıkları giderildi” denildi.

GCM Yatırım Banner

Gazi Yakınlarının Maaşı Arttı, Korucular için Sınır Getirildi

Bakanlık açıklamasında, hayatını kaybetmiş olan gazilerin eşlerine ödenen aylıkların da net asgari ücret üzerinden hesaplanacağı belirtildi.

Zam kararı ile birlikte 2 bin 961 TL olan gazi aylıkları 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren 8 bin 847 TL’ye çıkarıldı.

Vefat eden gazilerin dul eşlerine ödenen aylık 2 bin 220 TL’den 6 bin 635 TL’ye yükseltilmiş oldu.

15 yıl güvenlik koruculuğu yapmış olanlar ile vefat edenlerin hak sahiplerine bağlanan aylığın ise 7 bin 500 TL’den az olmaması şartı getirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.