Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Elektronik Tebligat ile Sağlanan Tasarruf Miktarını Açıkladı

Adalet Bakanlığı, 2019 yılından beri tebligatların elektronik ortamda gönderilmesiyle 3,5 milyar TL tasarruf edildiğini açıkladı.
Bakanlık Elektronik Tebligat ile Sağlanan Tasarruf Miktarını Açıkladı
Yorum

Adalet Bakanlığı, 4 yıl önce uygulamaya alınıp zorunlu hale getirilen tebligatların elektronik ortamda göndermesi düzenlemesi ile tasarruf edilen miktarı açıkladı.

Söz konusu uygulama 1 Ocak 2019 uygulanmaya başlamıştı. Uygulama kapsamında tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, aralarında kamu kurumlarının, noterlerin, avukatların, bilirkişilerin de bulunduğu gerçek ve tüzel kişilere tebligatları elektronik ortamda göndermesi zorunlu hale getirilmişti.

Adalet Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre bu uygulama sayesinde 3 milyar 590 milyon 225 bin lira tasarruf sağlandı. Fiziki tebligat yerine maliyeti daha az olan elektronik tebligatla tasarruf sağlanmış oldu.
Ayrıca 167 milyon 608 bin 761 tebligat, elektronik ortamdan iletildi. 5 bin 866 ton kağıt tasarrufu elde edildi. Böylece 99 bin 727 ağacın kesilmesi önlendi.

Söz konusu uygulama ile tebligatların elektronik ortamda anlık iletilmesi ile yargılamaların kısa sürede tamamlanması amaçlandı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu