Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: Yeşil Mercimek İthalatında Vergi Sıfırlandı

Ticaret Bakanlığı yeşil mercimek ithalatında uygulanan verginin Haziran sonuna kadar sıfırlandığını duyurdu. Ayrıntılar haberde...
Bakanlık Duyurdu: Yeşil Mercimek İthalatında Vergi Sıfırlandı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme ile beraber yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi 30 Haziran 2024’e kadar sıfırlandı.

Düzenlemeye ilişkin açıklamada bulunan Ticaret Bakanlığı, yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin 30 Haziran’a kadar sıfırlanması kararının tüketici için arz güvenliğini ve fiyat dalgalanmasını engellemek amacıyla yürürlüğe konulduğunu bildirdi.

Yurt içi arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasını teminen, ilgili kurumlarla ürün bazlı değerlendirmeler yapıldığının bilgisi verilen açıklamada, ihtiyaç olması halinde hızlı şekilde gerekli tedbirlerin alındığı kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare yapıldığı belirtilen açıklamada, ticaret verileri, üretim ve piyasaya arz koşulları ile fiyat hareketlerinin dikkate alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Ticaret Bakanlığı olarak, üretici ve tüketici haklarının birlikte korunması amacıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya, alınan bu tedbirler sonrasında piyasa şartlarını izlemeye devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın