Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: 600 Bin Sığır Türkiye’ye Geliyor

Türkiye, Kurban Bayramı’na giderken yine hayvan ithalatı gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl için 600 bin baş besilik sığır ithal edileceğini açıkladı.
Bakanlık Duyurdu: 600 Bin Sığır Türkiye’ye Geliyor
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılında 600 bin baş besilik sığır ithal edeceğini duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2024 yılı besilik sığır ithalatı ile ilgili ithalat talimatı ve teknik kriterleri listesinde, bu yıl içinde üç dönem halinde sığır ithalatı yapılacağı kaydedildi.

Et ve Süt Kurumu ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği tarafından yapılacak ithalat, besilik sığırların satış fiyatını da etkileyecek olup, fiyatları Et ve Süt Kurumu tayin edecek.

Millileşen Hayvanlardan Yetiştiriciler Sorumlu

Besiciler için belirlenen kotalara göre ithalat izni verilecek. Buna göre 200 başın altında besi hayvanı ahırı kapasitesi olan işletmelere 150 baş besilik ithalat izni verilecek.

200 başın altında işletme besi hayvanı ahırı kapasitesi olan işletmelere ise en fazla 40 baş besilik sığır ithalat izni tanınacak.

Hayvanlarda görülecek olası bir hastalıktan ise yetiştirici sorumlu olacak. Buna göre ithalat işlemleri tamamlandıktan sonra ithal edilen hayvanlar “millileşen” kategoride olacak ve olası bir hastalıktan dolayı mecburi kesim ya da ölüm yaşanması durumunda Et ve Süt Kurumu sorumluluk almayacak. Tüm sorumluluk yetiştirici üzerinde olacağından, kişilere herhangi bir tazminat ödenmeyecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın