Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Deprem Bölgesinde Haberleşme Ağını Onarıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, deprem sonrası haberleşme ağında yaşanan sorunların giderilmesi için çalışma yürütüyor.
Bakanlık Deprem Bölgesinde Haberleşme Ağını Onarıyor
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören haberleşme altyapılarını onarırken, iletişim ağlarının güçlendirilmesi için mobil baz istasyonlarının sayısını artırmaya devam ediyor.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre 11 ilde yıkım yaratan ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından ortaya çıkan büyük yıkımla elektrik kesintileri ve altyapıdaki tahribat baz istasyonlarını etkilerken, Bakanlığa bağlı ekipler haberleşme altyapısını güçlendirmek için çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda yürütülen kırsal kesimin ihtiyaçlarına yönelik Evrensel Hizmet Projeleri için kurulan römork baz istasyonları deprem sonrası bölgeye gönderildi. Depremden etkilenen illere 382’si mobil, 36’sı evrensel mobil baz istasyonu olmak üzere 418 baz istasyonu sevk edilirken, bunların 392’si devreye alındı.

Jeneratör Sayısı Artıyor

Bölgede 8 acil iletişim aracı kullanıma alınırken, Bakanlık tarafından bölgeye gönderilen 3447 jeneratörün 2257’si kullanıma sunuldu. 14 Şubat itibarıyla kurulu jeneratör sayısının 107 arttığı kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından deprem bölgesinde kurulan 46 konteynerkentten 7’sinde fiber altyapı kurulumu tamamlanırken, 2’sinde imalat sürdüğü, 36’sında da saha keşif/planlama çalışmaları yapıldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Kapanan Hatlar Açılıyor

Bakanlık tarafından bölgede haberleşme hizmetlerinde acil ihtiyaçları olabilecek vatandaşlar için fatura/borç gibi nedenlerle kapanmış hatların görüşmeye açılması amacıyla operatörlerce çalışma yapıldığı aktarıldı.

İllerde bulunan ayni bağış depolarında kullanılması için kablosuz internet terminalleri (wi-fi) kurulumu yapılırken, buralarda kalıcı fiber altyapısının sağlanması için planlama ve çalışmaların sürdüğü belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.