Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Borca Batık Şirketlerin Yüzüne Güldü

Sermaye kaybı yaşayan veya borca batık şirketlerin durumuna ilişkin düzenleme tarihinin 2025'e ertelendiği Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu.
Bakanlık Borca Batık Şirketlerin Yüzüne Güldü
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün Resmi Gazete’de, şirketlerin bazı zararlarının borca batık olma durumunda dikkate alınmamasına ilişkin uygulamanın uzatıldığı bildirildi. 15 Eylül 2018’de 30536 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’na işaret edildi.

Anonim ve limited şirketlerle sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda kur farkı zararlarının dikkate alınmamasına yönelik uygulamanın 1 Ocak 2024’ten 1 Ocak 2025’e uzatıldığı belirtildi.

Uzatılmasına karar verilen uygulamanın söz konusu borca batık olan şirketlerin kur farkı zararlarının yanı sıra giderlerinin de yarısının dikkate alınmayacağına dikkat çekildi.

Resmi Gazete’de, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 376’ncı Maddesi’nin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğin geçici 1’inci maddesinde yer alan tarihin 1 Ocak 2025’e uzatıldığı bildirildi.

376’ncı maddede yer alan sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararlarının tamamının dikkate alınmayacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden kiralamalardan kaynaklanan giderlerin, amortismanların ve personel giderlerinin toplamının yarısını dikkate alınmayabileceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.