Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Uzaktan Eğitimle 1 Milyar Lira Tasarruf Edildi

Ticaret Bakanlığı, uzaktan eğitim modeliyle kamu harcamalarından 1 milyar lira tasarruf edildiğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Bakanlık Açıkladı: Uzaktan Eğitimle 1 Milyar Lira Tasarruf Edildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla 2020-2023 döneminde uzaktan eğitim modeliyle kamu harcamalarında 1 milyar lira tasarruf sağladığı bildirildi. Bakanlık, Covid-19 salgınıyla birlikte eğitimdeki dijital dönüşüm çalışmalarına hızlı bir şekilde uyum sağlandığını kaydetti.

Dijital eğitimde kazanılan tecrübenin kurum içi e-eğitim içeriklerinin hazırlanmasında kullanıldığı bildirilen açıklamada, personele kısa ve anlaşılır bilgilerin yanında nano öğrenme modülleri içeren malzemeler sunma kapasitesinin de artırıldığı belirtildi.

Eğitimler hakkında da bilgi verilen açıklamada, personele muhteva özgünlüğü bakımından adaylık eğitimleri, oryantasyon eğitimleri, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele gibi eğitimler verildiği iletildi.

Ayrıca açıklamada eğitimler kapsamında personele gümrük mevzuatı, tüketicinin korunması, haksız fiyat artışı, sınır ticareti, tek pencere gibi farklı programlarla vatandaşın işinin hızlı ilerlemesini sağlayacak mevzuat ve uygulamaların verildiğine işaret edildi.

738 Bin Katılımcıya Uzaktan Eğitim Verildi

Eğitim Yönetim Sistemi üzerinden merkez ve taşra idarelerinde görevli çalışanların eğitim taleplerinin de alındığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

2020 yılından bu yana eğitim faaliyetlerinde yaklaşık 738 bin katılımcıya eğitim verildiği bildirilen açıklamada, tekil düzeyde bakanlık personelinin ortalama yüzde 85’ine ulaşılarak başarısı gösterildiğini aktarıldı.

2023’ün ilk 6 ayındaysa 69 bin katılımcılı eğitim faaliyetlerinin yapıldığı, 2020-2023 döneminde yıllık gerçekleştirilen ortalama eğitim saatininse kişi başı 7 saat olduğu vurgulandı.

Dışarıdan hizmet satın almadan geliştirilen canlı sanal sınıf, video SCORM ve animasyonlu mikro öğrenme gibi yöntemlerle oluşturulan eğitim modelleri sayesinde 738 bin katılımcılı eğitim faaliyeti gerçekleştirildiği bildirildi.

Planlama ve Uygulama Çalışmaları Devam Ediyor

Bakanlık açıklamasında söz konusu eğitimlerle, kamu bütçesinde 1 milyar liranın üzerinde tasarruf sağlandığının altını çizdi.

Teknolojik gelişmelerin takip edilerek kamu kaynaklarını etkin kullanan eğitim faaliyetlerini planlama ve uygulama çalışmalarının devam ettiği paylaşıldı.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında kazanılan e-eğitim tecrübesine ilişkin şu ifadeler yer aldı;

“Kazanılan e-eğitim tecrübesiyle birlikte, e-eğitimin sağlamış olduğu zaman ve mekandan bağımsız erişim, tekrar avantajlarının yanında, yüz yüze eğitimin de vermiş olduğu sosyal öğrenme ve pratik uygulama avantajlarının birleştirilmesi hedeflenmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın