Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı! Kıdem Tazminatı Tavanı Belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için kıdem tazminatı tavanını belirledi. İşte tazminat tutarı..
Bakanlık Açıkladı! Kıdem Tazminatı Tavanı Belirlendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, memur ve emekli maaşlarında yüzde 30 zam yapıldığını açıklamasının ardından kıdem tazminatının tavan rakamı belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya yönelik genelgeyi yayımladı.

Bakanlık 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için kıdem tazminatı tavanını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayınlanan genelgede, 1/1/2023 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarının 17,904,62 TL olduğu bildirildi.

“Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 maddesinin (c) bendi uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin ücret tavanı 21.268,04 TL’ye yükseltirmiştir.” ifadesi yer aldı.

Bakanlığın ilan etmesi gereken genel idare hizmetleri sınıfında birinci derecenin birinci kademsindeki şube müdürüne ödenen her türlü zam ve tazminatlar dahil net aylık tutarın 1/1/2023 tarihi itibarıyla 17.337,17 TL olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeye göre Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ücret tavanı 18.959,98 TL’ye yükseltildi.

En Son Haber’de yer alan bilgilere göre SGK brütü 17.904,62 üzerinden olan herkes tavan fiyattan rakamdan yararlanabilecek. Böylece ihbar tazminatı, yan haklar, izin süreleri 10 yıl çalışmış biri işten çıkarıldığı zaman 179 bin 40 lira kıdem tazminatı alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.