Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Açıkladı: İkinci El Araçta İlan Kısıtlamasında Son Durum

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başlanan ikinci el araçta ilan düzenlemesine dair yeni açıklamada bulundu.
Bakanlık Açıkladı: İkinci El Araçta İlan Kısıtlamasında Son Durum
Yorum

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araçların, sıfır satış fiyatının üzerinde bir fiyattan pazarlanmamasına ilişkin son durum açıklamasında bulundu. Bakanlık kısıtlamadan önce 20 bin civarında olan düzenlemeye aykırı ilan sayısının, son incelemelere göre 5 binin altına düştüğünü bildirdi.

Açıklamada, söz konusu ilanlara ilişkin bilgilerin ilgili ilan platformlarından temin edildiği ve bunların incelenmesine Bakanlıkça başlandığı bilgisine yer verildi.

İlgili kısıtlamanın 1 Ocak 2024’e kadar yasaklandığı hatırlatılan açıklamada, tüm gerçek ve tüzel kişilerin ilan verilmesi aşamasında “ilan platformları” tarafından uyarıldığı, bu uyarıya rağmen söz konusu yasağa aykırı verilen ilanlar ile ilan verenlere ilişkin bilgilerin Bakanlığa iletildiği ve takibinin yapıldığı bildirildi.

300 Bin Liraya Varan İdari Para Cezası

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde, kısıtlamaya aykırılık teşkil ettiği tespit edilen ilanları veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında, ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulandığı, bu cezaların muhataplarına tebliğ sürecinin başladığı ve devam ettiği vurgulandı.

Bakanlık, ilan platformları üzerinden bireysel veya ticari ilan veren tüm vatandaş ve işletmelerden, 15 Temmuz’da yürürlüğe giren ilan kısıtlamasına uygun taşıt ilanı vermeleri hususunda azami özen ve hassasiyet beklendiğini belirtti.

Bireysel satışlarda bir yıl içinde en fazla üç araç satışına izin verilmekte olup, bunun üzerindeki satışlar ticari faaliyet kabul edildiğinden dolayı cezai müeyyide gerektirdiğine yer verilen açıklamada, “Birinci derece yakın akrabaları dahil olmak üzere bunların üzerinden vekaletle satış yapan kişiler Bakanlığımızca incelemeye alınmış olup, gerekli cezai işlemleri yapılmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Ek olarak vergi incelemesi kapsamında işlemlerin devamı için tespit edilen şahısların bilgilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığına iletildiği bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu