Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Enerji Tasarrufu Kararı Çıktı

Dünya enerji tasarrufu hakkında kararlar alırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili hamle geldi. Detaylar haberde;
Bakanlık Açıkladı: Enerji Tasarrufu Kararı Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Fiyat İstikrarı Komitesi’nin dün gerçekleştirdiği beşinci toplantı sonrasında aldığı kararları bugün açıkladı. Komiteden enerji tasarrufu kararı çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplantıda güncel enflasyon gelişmelerinin mercek altına alındığı belirtildi.

Küresel düzeyde enflasyonist baskılar ile gıda ve enerji arz güvenliğine ilişkin endişelerin yoğunlaştığı bu dönemde emtia fiyatlarının seyri değerlendirildi. Toplantıda komite üyelerinin arz-talep uyumsuzlukları ile arz kesintilerinin özellikle gıda ve enerji fiyatları üzerindeki riskleri detaylandırıldı.

Aynı zamanda gıda fiyatları özelinde buğday, arpa, ayçiçek yağı ve şeker gibi stratejik tarımsal ürünlerinin yurt içi arzındaki gelişmelerinin ele alındığı ifade edildi.

Dünyada Enerji Tasarrufuna Yönelik Önemler En Üst Seviyede

Bakanlık, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada enerji tasarrufuna yönelik önlemlerin en üst seviyede alındığını vurguladı. Ülkenin enerji tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesine karar verildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Komite toplantıda kamu fiyat politikalarının, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık ve mali disiplin çerçevesinde belirlenmeye devam edileceği kararı aldı.

Stratejik tarım ürünlerinin ilgili kurumlar tarafından satın alınmasını sürdüreceği belirtildi.

Ayrıca gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere fiyat istikrarına yönelik tüm paydaşların eş güdüm içerisinde çalışmaya devam edeceği söylendi. Son olarak, kış öncesi doğal gaz depolama ünitelerinin en üst kapasiteye ulaştırılacağı kararı alındı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.