Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: 2024’te Bu Düzenlemeler Yürürlüğe Giriyor!

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek ve süresinin uzatılacağı düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu.
Bakanlık Açıkladı: 2024’te Bu Düzenlemeler Yürürlüğe Giriyor!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024’ten itibaren iç ticaret alanında bir dizi düzenlemenin yürürlüğe gireceğini, bazılarının da yürürlük süresinin uzatılacağını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, fahiş fiyat artışlarının engellenmesi, tüketici mağduriyetlerinin önün geçilmesi ve iç piyasayı düzenlemek amacıyla bir dizi düzenlemenin yeni yılda yürürlüğe konulacağını duyurdu.

Bu düzenlemelerin bazılarının ise süresinin uzatılacağı belirtildi. Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ndeki değişiklikle, 1 Ocak itibarıyla tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.

Uygulamaya girecek düzenlemeler arasında perakende ticaret alanındaki değişikliklere de yer verildi. Düzenleme ile üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen tarım ve gıda ürünlerinin tedarikinde ödeme süresi 45 gün olarak belirlendi.

Bu süre, alacaklının ölçeğinin, borçlunun ölçeğinden küçük olması durumunda 30 gün olarak belirlendi. Üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulmayan tarım ve gıda ürünlerin olarak belirlendi.

İkinci El Taşıtların İnternet İlanları

Ticaret Bakanlığı 1 Ocak 2024’ten itibaren, aldatıcı ve sahte ilanların engellenmesi amacıyla otomotiv ve emlak sektöründe ilan platformlarına, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama ve ilan verme yetkilerinin bulunup bulunmadığını kontrol etme yükümlülüğü getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu düzenlemeye aykırı davranan ilan sitelerine, ilan başına 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması yasaklandı.

Söz konusu düzenlemenin uygulama süresi ise 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı. Ek olarak kamuoyunda “6 ay-6 bin kilometre düzenlemesi” olarak bilinen ikinci el taşıtlar için pazarlama ve satış kısıtlaması, hem yetkili satıcılar hem de bireysel satıcılar için aynı tarihe kadar uzatılmış oldu. Bakanlık otomobil ve arazi taşıtları için geçerli olan bu düzenlemelere, motosiklet satışlarının da dahil edildiğini açıkladı.

Anonim ve Limited Şirketlere Düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafında yapılan düzenleme ile anonim ve limited şirketlerin Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenen en az sermaye tutarları artırıldı.

Anonim şirketlerde sermaye tutarı 50 bin liradan 250 bin liraya, limited şirketlerde 10 bin liradan 50 bin liraya yükseltildi. Kayıtlı sermaye sistemini kabul eden halka açık olmayan anonim şirketlerde ise başlangıç sermayesi asgari 500 bin lira olarak belirlendi.

E-Ticarette Yeni Dönem

Bakanlık e-ticaret alanında da yeni düzenlemeler getirildiğini hatırlattı Buna göre pazaryeri satıcılarının kendilerine ait verileri diledikleri zaman diğer elektronik ticaret pazar yerlerine taşıyabilecek.

Büyük ölçekli e-ticaret pazaryerlerinin piyasa güçlerini kötüye kullanmasını engellemek amacıyla da bu yerlere bankacılık ve ödeme hizmetlerine ilişkin sınırlamalar getirildi. Pazaryerlerinin kendi sitesinde yapılan satışlar ile kendisinin elektronik veya fiziki ortamda yaptığı satışlar hariç kargoculuk faaliyetlerinde kısıtlamaya gidildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.