Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlığın Devreye Girmesiyle Aidatlar Geri Çekildi

Site ve apartman aidatlarındaki haksız zamlara dur demek için yasal düzenlemeye gidilmesiyle fiyatlarda düşüş görüldü. TÜKONFED Başkanı düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.
Bakanlığın Devreye Girmesiyle Aidatlar Geri Çekildi
HABER GİRİŞ

Konut sektöründe fahiş fiyat furyasına katılan site ve apartman aidatları için düğmeye basan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yasal düzenleme yapacağını duyurması üzerine fiyatlarda geri çekilmelerin görüldüğü açıklandı. Konuya ilişkin açıklama yapan taraf, Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu oldu.

Dünya’ya konuşan Ağaoğlu, gider avansı anlamına gelen, site ve apartman aidatlarının ev kirasının yüzde 10 ila 20’lik oranı kadar olduğunu ancak son dönemde fahiş fiyatlarla birlikte aidatların konut kiralarını da aştığını hatırlattı.

Bu artışların rant ortamı oluşturduğuna dikkat çekerek, “Bazı müteahhit firmalar, kendilerine ait yönetim şirketleri kurarak, yaptıkları projelerdeki sitelere 10 yıllığına kendi sahip oldukları şirketi yönetici olarak atayabiliyorlar” dedi.

Bakanlığı Estirdiği Rüzgar Bile Yeterli Oldu

Rant ortamında mağduriyet yaşayan site ve apartman sakinlerinin şikayetleri üzerine gerekli mevzuat çalışmalarını yürütmek için bakanlık bünyesinde kurulan birimin haberinin paylaşılmasının ardından fiyatların düşürüldüğü bilgisini paylaştı.

Bakanlığın hazırlayacağı yasal mevzuat henüz uygulamaya konmadan aidatlardaki fiyatların düşürülmesinde etkili olduğu görüşünü paylaşarak, “Esen rüzgar yetti” şeklinde ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

TÜKONFED Başkanı, “Bakanlığın duyurusunun ardından sitelerde aidatlar hemen geri çekildi” diye konuştu.

Dava Sürecindeki Mağduriyetler Ortadan Kalkacak

Ağaoğlu, kurulan birim sayesinde mahkeme sürecinde yaşanan mağduriyetlerin de giderilmesini beklediğini paylaştı.

Site aidatları için mahkemeye yapılan itirazlarda hukuki süreç uzadığı için bir mağduriyetin de hak arama noktasında oluştuğunu ancak bakanlığın aldığı karar sonrası şikayetlerin mahkemeye başvurmadan, kurulan Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne yapılacağını aktardı.

Yönetici Şirket Profesyonel Tesis  Değilse Sulh Hukuk Mahkemesine Gidilecek

Söz konusu düzenlemeye ilişkin de ayrıntılı bilgi paylaşan Ağaoğlu, şikayetlerin yapılacağı birimin yalnızca yönetici şirketlere ilişkin işlem yapacağını söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Kat malikleri mutlaka apartman ve site kat malikleri genel kurul toplantılarına iştirak etmeliler. Orada geçmiş yıl bütçesini incelemeli, gelecek yıl için hazırlanan tahmini harcama kalemleri de ayrıntılı olarak gözden geçirmeli, varsa itirazları bunu divan tutanağına yazdırmalılar. Şayet orayı yöneten bir profesyonel tesis yönetici şirket ise bakanlığa başvurabilir, değilse Sulh Hukuk Mahkemesine bir ay zarfında dava açabilirler.”

Kimse “Huzur Hakkı” Adı Altında Ödeme Alamaz

Yasal prosedür hakkında da detayları paylaşan Ağaoğlu, yönetim kadrosunda yer alanlara “huzur hakkı” adı altında ödeme yapılmayacağının altını çizdi.

Aidatlara eklenen gider kalemlerinin incelenmesi gerektiğini, Kat Mülkiyet Kanunu’na göre yalnızca yöneticinin genel giderlerden muaf tutulacağını, bunun dışında denetim kurulu ya da yönetim kurulu üyelerinin herhangi bir ücret alamayacağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.